Content w SEO — czym jest i dlaczego jest taki ważny?

Content idzie w parze z SEO. Dlatego, jeśli chcesz osiągać wysokie pozycje w wyszukiwarce twórz content atrakcyjny dla Google, jak i dla użytkownika. W tym artykule podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Content w SEO

Content, czyli treści na stronach internetowych, są jednym z najważniejszych czynników wpływających SEO. To między innymi one mówią algorytmom wyszukiwarek, co znajduje się na danej podstronie, a w niektórych przypadkach zachęcają klienta do zakupu. Publikując content na swojej stronie lub sklepie internetowym warto od samego początku stawiać na wysoką jakość, bo jak pokazały ostatnie lata, Google coraz bardziej docenia strony, na których znajdują się treści odpowiadające na potrzeby użytkowników.

Jeśli chcesz dowiedzieć się:

 • czym jest content na stronie internetowej,
 • dlaczego warto dbać o treści na stronach internetowych,
 • w jaki sposób tworzyć content, który jest atrakcyjny dla robota Google i użytkownika,
 • jakich błędów unikać…

…sprawdź poniższy artykuł 🙂

Content — co to takiego?

Jak już zapewne wiesz ze wstępu, content to treść, a jeszcze dokładniej zawartość strony internetowej. Są to zatem nie tylko elementy tekstowe, ale również zdjęcia, listy, filmy i wszystkie inne elementy, które mogą znaleźć się na stronie.

W przypadku wpisu blogowego głównym contentem będzie tekst, strony głównej YouTube — lista filmów, a Instagrama — lista zdjęć.

rodzaje contentu w Internecie
Rodzaje contentu w sieci

Dlaczego warto posiadać content SEO wysokiej jakości na stronie internetowej?

Kiedyś treści na stronach internetowych były przez algorytmy wyszukiwarek traktowane jako element drugorzędny. Dziś content jest niemniej ważny niż autorytet strony w danej branży, czy optymalizacja techniczna.

Wiele stron, które kiedyś posiadały ogromny ruch, po aktualizacjach algorytmu Google skupiających się na contencie, spadły niemal na do zera. Posiadając content uważany przez Google i użytkowników za wartościowy, zabezpieczamy się więc w pewnym stopniu przed ewentualnymi spadkami strony w czasie update’ów.

Dodatkowo dobre treści w obrębie strony internetowej pozwalają również:

Zbudować wizerunek eksperta

Publikując ciekawe treści w obrębie wybranej tematyki, sprawisz, że czytelnicy będą Cię postrzegać jak specjalistę, a Twoja strona umocni pozycję na rynku.

Pamiętaj jednak, że aby skutecznie wykorzystać content marketing do budowania wizerunku eksperta, musisz pisać na podstawie zaufanych źródeł, a także dokładnie określić swoją grupę docelową oraz jej potrzeby i zainteresowania — ale o tym, w jaki sposób tworzyć treści wysokiej jakości, dowiesz się z dalszej części artykułu 🙂

Zwiększyć konwersję

Dziś nie liczy się już tylko marka i oprawa graficzna strony, ale również opisy produktów i kontakt z klientem.

Wysokiej jakości wpisy blogowe i opisy mogą wyraźnie przyczynić się do wzrostu konwersji w sklepie internetowym poprzez zwiększenie zaufania odbiorców do marki i ułatwienie im podejmowania decyzji zakupowych. Ważne jest również to, aby publikować je regularnie i promować je na odpowiednich kanałach, takich jak social media czy newslettery.

Jak tworzyć treści wysokiej jakości?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy tak naprawdę od intencji użytkownika. Niemniej jednak można powiedzieć, że treści wysokiej jakości powinny odpowiadać na dane pytanie lub rozwiewać wszystkie wątpliwości związane z danym zapytaniem wpisanym w wyszukiwarkę.

Search Intent

Google bardzo skutecznie potrafi już odróżniać zamiary użytkownika, co widać, chociażby po snippetach, które pojawiają się na samej górze wyników wyszukiwania. Wpisując np. „kurs walut usd pln” nie musimy odwiedzać żadnej strony, żeby dowiedzieć się tego, czego potrzebujemy. Algorytmy Google wiedzą, czego szukamy i same wyświetlają daną informację w odpowiedzi na nasze wyszukiwanie. Podobnie jest z nazwami produktów. Po wpisaniu np. „czarna szafa” otrzymamy wyniki, na których szczycie pojawią się sugerowane produkty do zakupu.

Te dwa przykłady dobrze pokazują, że Google potrafi rozpoznawać myśli użytkowników i przedstawiać trafne wyniki.

Tworząc treści wysokiej jakości, warto więc w głównej mierze zwrócić uwagę na to, czego szuka dana osoba. Jeśli chce coś kupić — powinien trafić na listę produktów; jeżeli potrzebuje definicji — powinien trafić na stronę z tekstem i ewentualną grafiką.

Styl pisania

Drugim, nieco mniej ważnym elementem, jest napisanie tekstu w stylu potencjalnego klienta. Oznacza to, że tekst powinien być napisany w sposób zrozumiały i łatwo przyswajalny. Nie możesz stworzyć contentu na stronę związaną z remontami i pracami domowymi, który zrozumieją tylko osoby z tytułem magistra lub doktora. Tak samo działa to w drugą stronę 🙂

Optymalizacja SEO

Kolejną sprawą jest optymalizacja pod wyszukiwarki. Jeśli chcesz, by dany artykuł, produkt, czy kategoria wyświetlała się wysoko, musisz zadbać o to, by pojawiały się odpowiednie słowa kluczowe i nagłówki. Bez tego nawet najlepiej zoptymalizowana technicznie strona nie będzie miała szans pojawić się na TOPowych pozycjach.

Oprawa graficzna

Ostatnim, choć niemniej ważnym elementem, jest prezentacja graficzna. Nowoczesne szablony stron wyglądają zwykle całkiem atrakcyjnie i nawet bez wprowadzania żadnych zmian możemy opublikować wpis, który wizualnie przyciągnie uwagę czytelnika. Jednak wprowadzając nawet delikatne zmiany lub dodatkowe elementy, możemy wyróżnić się na tle konkurencji, dzięki czemu użytkownik zapamięta naszą stronę.

Podsumowując — jak stworzyć content wysokiej jakości:

 1. Określ intencje użytkownika.
 2. Stwórz treść zgodną ze stylem potencjalnego klienta.
 3. Zoptymalizuj pod SEO.
 4. Umieść całość w spójnym i eleganckim opakowaniu.

BONUS TIP: Jeśli chcesz w 110% procentach zadowolić swoich klientów, badaj ich zachowania i reakcje na publikowany content, a także reaguj na ewentualne sugestie i potrzeby. Do tego celu możesz np. wykorzystać narzędzie HotJar, które pozwala nagrywać zachowania użytkowników na stronie internetowej.

Jak stworzyć dobry artykuł blogowy pod content seo

Problemy z contentem na stronach internetowych

Na stronach internetowych mogą pojawić się różne problemy związane z treściami. Niektóre z nich mniej inne bardziej wpływają na SEO, a także odczucia użytkownika. Jeżeli jednak zależy nam na najwyższej jakości, która jak wiemy, jest kluczem do zbudowania marki i zaufania na rynku — musimy zwracać uwagę na każdy z nich.

Duplicate content

Duplicate content to treści bardzo podobne lub identyczne znajdujące się w w obrębie naszej strony internetowej, ale także na innych stronach w sieci. W kontekście SEO duplicate content jest problematyczny, ponieważ algorytmy mogą mieć trudności z określeniem, na którym adresie URL występuje oryginalny tekst i powinien być wyświetlony w wynikach wyszukiwania.

Przyczyn występowania tego problemu może być naprawdę wiele. Jednak najczęstszym, z jakim spotykamy się podczas pracy ze stronami klientów, są te same opisy kategorii na podstronach paginacji.

Przykład:

Jesteśmy właścicielem sklepu o adresie adressklepu.pl. Posiadamy mnóstwo produktów, które są przypisane do odpowiednich kategorii. W kategorii o adresie adressklepu.pl/kategoria-1 znajduje się 200 produktów, a na jednej podstronie paginacji wyświetlane jest 20 produktów. Daje nam to 10 podstron z różnymi produktami, ale taką samą pozostałą zawartością (opis, itp.). Aby w tym przypadku uniknąć problemu występowania duplicate content, wystarczy np. użyć tagu kanonicznego, kierującego wszystkie podstrony paginację na główną podstronę kategorii lub/oraz nie wyświetlać opisu kategorii na podstronach paginacji.

Thin content

Thin content to treści o niskiej jakości, które nie są wystarczająco wartościowe dla odbiorców lub nie odpowiadają na ich pytania i potrzeby. Duża ilość podstron z thin contentem w obrębie jednego serwisu może sprawić, że wyszukiwarki będą mieć trudności z określeniem, jakie treści na stronie są ważne i powinny być wyświetlane w wynikach wyszukiwania.

Ważne jest zatem, aby każda podstrona znajdująca się w indeksie Google posiadała unikalny i wartościowy content, ponieważ bez niego strona może być uznana za spam.

Brak aktualizacji

Nie wszystkie treści dostępne w Internecie są evergreen, czyli wiecznie aktualne. Warto więc co jakiś czas przeglądać wpisy blogowe, opisy kategorii i produktów, a także pozostałe treści znajdujące się na prowadzonej stronie internetowej i je aktualizować.

Aktualizowanie contentu pomaga utrzymać zainteresowanie użytkowników i zwiększa szanse na to, że odwiedzą oni stronę ponownie. Brak aktualizacji treści może również wpłynąć negatywnie na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach, ponieważ algorytmy lubią widzieć, że strona jest stale aktualizowana i zawiera aktualne informacje.

popularne problemy z contentem SEO na stronie internetowej

Brak spójności tematycznej

Brak spójności tematycznej może osłabić wiarygodność i autorytet marki, a także spowodować trudności z pozycjonowaniem strony w wyszukiwarkach.

Aby uniknąć problemów związanych z brakiem spójności tematycznej na stronie internetowej, ważne jest ustalenie jasnej strategii content marketingowej i trzymanie się jej. W tym celu można na przykład przygotować listę głównych tematów, które będą poruszane we wpisach blogowych, a także unikać publikowania treści, które nie są związane z głównymi tematami. Dodatkowo można również przygotować kalendarz treści, w którym planuje się tematy i daty publikacji, aby zapewnić spójność tematyczną i systematyczność publikacji.

Content marketing a SEO — czego warto unikać?

 • Przesycania słowami kluczowymi. Przesycenie słowami kluczowymi może mieć negatywny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, ponieważ algorytmy nie lubią stron tworzonych wyłącznie w celu pozycjonowania. Postaraj się, by Twoje teksty wyglądały naturalnie.
 • Publikowania artykułów wyłącznie stricte pod SEO. Celem content marketingu jest m.in. zwiększenie ruchu na blogu, pozyskanie nowych klientów oraz generowanie leadów. Jednak tworząc treści wyłącznie pod SEO (które zwiększają ruch), nie możesz zapomnieć o użytkownikach. Pamiętaj o tym, aby treści niosły wartość. 
 • Tworzenia treści bez wcześniejszej analizy. Zanim zabierzesz się za przygotowanie tekstu na dany temat, sprawdź, co na dany temat uważa konkurencja. Przeanalizuj ich publikacje, zastanów się, co możesz zrobić lepiej i stwórz tekst we własnym stylu.
 • Pisania jak najdłuższych tekstów. Dziś długość tekstów nie ma już tak wielkiego znaczenia, jak jeszcze kilka lat temu. Google większą uwagę zwraca na to, czy tekst odpowiada na pytanie użytkownika. Odpowiednio formułując 2-3 akapity możesz więc lepiej odpowiedzieć na dane zapytanie, niż rozpisując się na kilka stron.

Content w SEO — podsumowanie

Podsumowując, treść (content) jest kluczowym elementem skutecznej strategii SEO. Ważne jest, aby treści były unikalne, wartościowe i odpowiednio dostosowane do odbiorców. Niezbędna jest również odpowiednia optymalizacja treści pod kątem słów kluczowych, która umożliwia algorytmom łatwe zrozumienie i indeksowanie strony.

Nie wolno jednak zapomnieć o tym, że SEO to nie tylko optymalizacja treści. W skutecznej strategii ważne są również takie elementy jak linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, optymalizacja struktury strony, czy poprawa szybkości ładowania. Dlatego właśnie do SEO należy podchodzić w sposób kompleksowy i dbać o wszystkie aspekty, ponieważ bez tego trudno będzie osiągnąć wysokie pozycje w wyszukiwarkach.

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 158

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
pawel_wiszniewski
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej