Sklep internetowy w modelu SaaS? Poznaj plusy i minusy

Zastanawiasz się nad sklepem internetowym w modelu SaaS? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać kluczowe plusy i minusy różnych platform i podejmij świadomą decyzję.

Wybór platformy na jakiej stworzymy sklep internetowy to duże wyzwanie. Pojawiają się coraz to nowe rozwiązania. Niektóre z nich sprawdzą się w większości przypadków, a inne są przeznaczone dla użytkowników z określonymi potrzebami.

Jak w każdym biznesie jednym z większych problemów na samym starcie są koszty finansowe. Aby sprostać temu wyzwaniu powstały platformy sklepów internetowych w modelu SaaS.

Co znajdziesz w artykule:

Czym jest model SaaS?

Oprogramowanie jako usługa (software as a service) jest obecnie jedną z najbardziej rozwijających się gałęzi cloud computingu. Jest to rodzaj modelu dostawy, w którym oprogramowanie (w tym przypadku służące do budowania i zarządzania sklepem) jest przechowywane w centrum danych usługodawcy.

Klient może z niego korzystać dzięki opłacaniu miesięcznej subskrypcji – niektóre platformy pobierają dodatkowo lub w miejsce tego procent od sprzedaży w sklepie. Usługi te mają zwykle kilka wariantów cenowych, gdzie koszt rośnie wraz z mnogością dostępnych opcji.

Jednym z głównych czynników wpływających na rosnącą popularność SaaS jest stosunkowo niski próg wejścia w obsługę platform sprzedażowych oraz ich dostosowanie pod potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw.

Plusy platform SaaS

SaaS oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi modelami platform e-commerce:

Niskie początkowe koszty – SaaS jest z reguły oparte na subskrypcji i nie pobiera z góry opłat licencyjnych, co skutkuje niższymi początkowymi kosztami. Dostawca SaaS zarządza infrastrukturą informatyczną, więc w cenę subskrypcji jest wliczony m.in. hosting.

Szybka instalacja i wdrożenie – aplikacja SaaS jest już zainstalowana i skonfigurowana w chmurze. Minimalizuje to częste opóźnienia wynikające z długotrwałego, tradycyjnego wdrażania oprogramowania.

Łatwe aktualizacje – dostawcy SaaS zajmują się aktualizacjami sprzętu i oprogramowania, wdrażając uaktualnienia centralnie do obsługiwanych aplikacji. Wykonują w ten sposób całą pracę za Ciebie.

Dostępność – aby uzyskać dostęp do swojego sklepu na modelu SaaS, wystarczy przeglądarka i połączenie internetowe. Oprócz tego takie platformy jak Shoper umożliwiają dostęp do panelu administracyjnego sklepu nawet i z urządzeń mobilnych.

Skalowalność – dostawcy SaaS zazwyczaj oferują wiele opcji subskrypcji i możliwość elastycznej zmiany planu w razie potrzeby. Jest to bardzo przydatne w sytuacji, gdy sklep stale się rozwija.

Minusy platform SaaS

Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji mieć świadomość kilku potencjalnych wad:

Brak kontroli – własne oprogramowanie daje firmom wyższy stopień kontroli niż rozwiązania SaaS, w których pełna kontrola znajduje się po stronie dostawcy. Zazwyczaj każdy użytkownik musi korzystać z najnowszej wersji oprogramowania i nie może odraczać aktualizacji lub zmian w dotychczasowych funkcjach.

Bezpieczeństwo i kwestie związane z danymi – zarządzanie dostępem i bezpieczeństwo wrażliwych informacji jest jednym z głównych problemów dotyczących usług w chmurze.

Mniejsze wsparcie dla B2B – sprzedawcy B2B potrzebują dostępu do takich funkcji jak ceny dostosowane do rodzaju klienta, rabaty według ilości, ceny hurtowe i zróżnicowane metody płatności. Nawet i wiele „tradycyjnych” platform e-commerce nie spełnia wymagań dla tego sektora. Nie inaczej jest ze stosunkowo nowymi platformami SaaS.

Wymóg łączności – jeśli łączność internetowa po Twojej stronie zawiedzie, stracisz dostęp do swojego oprogramowania lub danych.

Ograniczone integracje – podczas pracy z zewnętrznym dostawcą usług SaaS może wystąpić problem z integracją z istniejącym oprogramowaniem wewnętrznym. Własne API i struktury danych mogą nie integrować się prawidłowo z zewnętrznym oprogramowaniem. Z tego powodu należy zawsze sprawdzać kompatybilność ze wszystkimi aplikacjami SaaS.

Czy model SaaS jest dla każdego?

Po zapoznaniu się zarówno z wadami, jak i zaletami platform SaaS powinieneś mieć lepszy wgląd w to, czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie.

Jeśli jednak nadal nie jesteś pewien, oto przykład klienta, dla którego sklep w modelu SaaS sprawdzi się idealnie.

  1. Chce od razu rozpocząć sprzedaż i musi szybko uruchomić sklep.
  2. Ma ograniczone zasoby na spersonalizowany design sklepu.
  3. Sprzedaje wyłącznie online i tylko w swoim sklepie internetowym na nielicznych rynkach.
  4. Chce korzystać z gotowych i konfigurowalnych szablonów sklepu internetowego i nie chce go tworzyć od zera.
  5. Ma mały zespół, w którym nieliczni członkowie potrafią wywiązywać się ze zróżnicowanych obowiązków.
  6. Jest gotowy na współpracę ze społecznością, która korzysta z platformy.
  7. Nie chce zajmować się bezpieczeństwem i utrzymaniem samej platformy.
  8. Stosunek ceny do ilości oferowanych funkcji jest dla niego bardzo ważny.

Platformy SaaS w Polsce

Najpopularniejsze platformy e-commerce w Polsce to:

Spośród nich te działające jako SaaS to:

Shoper

Dużą popularnością w Polsce wśród platform sklepowych cieszy się Shoper. To renomowana polska platforma e-commerce, która w modelu SaaS umożliwia tworzenie i zarządzanie sklepem internetowym. Jedną z kluczowych cech Shoper jest łatwość obsługi, która pozwala nawet początkującym użytkownikom tworzyć atrakcyjne i funkcjonalne sklepy. Drugą istotną cechą jest szeroka gama integracji z systemami księgowymi, firmami kurierskimi oraz narzędziami marketingowymi, co ułatwia zarządzanie i promocję sklepu. Bogaty wybór gotowych szablonów oraz możliwość ich modyfikacji pozwala na szybkie i efektywne dostosowanie wyglądu sklepu do własnych potrzeb.

Najważniejszą korzyścią korzystania z platformy Shoper jest optymalne dostosowanie do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki niskim początkowym kosztom, łatwości wdrożenia i szerokiemu spektrum możliwości jest idealnym wyborem dla przedsiębiorców, którzy chcą szybko i sprawnie uruchomić swój sklep internetowy. Co ważne, platforma jest też dobrze dostosowana do SEO, co pozwala na skuteczne pozycjonowanie sklepów Shoper.

IdoSell Shop (wcześniej IAI-Shop)

IdoSell to kolejna znakomita polska platforma e-commerce, która w oparciu o model SaaS oferuje wszechstronne i intuicyjne rozwiązania dla tworzenia oraz zarządzania sklepami online. Pierwsza istotna cecha platformy to zaawansowane możliwości personalizacji, umożliwiające tworzenie unikalnych i profesjonalnych sklepów dostosowanych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców. Drugą wartościową cechą jest obszerna gama integracji z różnorodnymi systemami płatności, platformami aukcyjnymi czy dostawcami, co znacznie ułatwia zarządzanie i ekspansję na rynku. Trzecią cechą IdoSell jest rozbudowany system raportowania i analizy danych, pozwalający na monitorowanie wyników sprzedaży oraz optymalizację działalności sklepu.

Wiele zadań związanych z projektowaniem sklepu można wykonać samodzielnie, jednak dostępne są liczne pakiety wdrożeniowe. Za odpowiednią kwotę można zlecić wykonanie niektórych prac pracownikom IdoSell Shop.

Najistotniejszą korzyścią płynącą z wykorzystania platformy IdoSell jest jej skalowalność, dzięki której przedsiębiorcy mogą z łatwością dostosowywać funkcje i zasoby sklepu do rosnących potrzeb swojego biznesu. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa, IdoSell umożliwia płynne przystosowanie się do nowych wyzwań i oczekiwań klientów, co przekłada się na długoterminowy sukces sklepu internetowego.

Shopify

Ta kanadyjska platforma oferuje intuicyjny interfejs, który ułatwia zarówno tworzenie, jak i zarządzanie sklepem internetowym. Shopify pozwala na sprawną integrację z różnymi kanałami sprzedaży, takimi jak media społecznościowe czy marketplace’y, co daje możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców. Platforma ta oferuje szeroką gamę szablonów oraz aplikacji, które można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Shopify posiada również rozbudowany system wsparcia, który oferuje pomoc przez całą dobę. Jednak warto zwrócić uwagę, że korzystanie z tej platformy wiąże się z opłatami abonamentowymi oraz dodatkowymi opłatami za korzystanie z niektórych funkcji. Dlatego przed wyborem Shopify warto rozważyć, czy potencjalne korzyści wynikające z korzystania z tej platformy przewyższają koszty.

Dlaczego warto zainteresować się modelami SaaS?

Model SaaS może okazać się atrakcyjną alternatywą dla przedsiębiorców planujących otworzyć sklep internetowy, zwłaszcza tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z e-commerce. SaaS oferuje łatwość wdrożenia, niższe początkowe koszty oraz zminimalizowaną odpowiedzialność za utrzymanie techniczne sklepu. Dlatego warto rozważyć tę opcję, jeśli poszukujemy szybkiego rozwiązania e-commerce.

Nie zawsze jednak model SaaS będzie najlepszym wyborem dla każdego biznesu. Jeśli posiadamy bardzo specyficzne wymagania odnośnie funkcjonalności sklepu, potrzebujemy głębokiej personalizacji oraz chcemy utrzymać pełną kontrolę nad oprogramowaniem i danymi, może warto zastanowić się nad bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami, takimi jak własne oprogramowanie e-commerce. Kluczowe jest dokładne przeanalizowanie potrzeb naszego biznesu oraz porównanie oferty platform SaaS z innymi dostępnymi opcjami, aby wybrać optymalne rozwiązanie.

Jak wybrać odpowiednią platformę SaaS dla Twojego e-sklepu?

Wybór odpowiedniej platformy SaaS dla Twojego e-sklepu to zadanie, które wpłynie na długoterminowy sukces Twojego przedsiębiorstwa. Przede wszystkim, zidentyfikuj swoje potrzeby i cele biznesowe, aby określić, jakie funkcje będą kluczowe dla Twojego sklepu.

Następnie, dokonaj porównania funkcjonalności i kosztów różnych platform, zwracając uwagę na aspekty takie jak możliwości personalizacji, integracje czy wsparcie techniczne. Warto także rozważyć koszty wdrożenia i przyszłego rozbudowania sklepu.

Warto też przetestować wybrane platformy, korzystając z oferowanych przez nie wersji demonstracyjnych lub okresów próbnych. Pozwoli to sprawdzić w praktyce, czy dana platforma spełnia Twoje oczekiwania i czy będzie odpowiednia dla Twojego e-sklepu. Testowanie pozwoli również zrozumieć, jak dana platforma funkcjonuje i jak łatwo można się z nią oswoić, co jest ważne dla dalszego sukcesu Twojego biznesu.

Podsumowanie

Czy platforma SaaS jest dla Ciebie? To zależy od Twoich unikalnych potrzeb. Dzięki temu artykułowi łatwiej Ci będzie podjąć ostateczną decyzję. Warto pamiętać, że takie rozwiązania jak najbardziej liczą się na rynku i wraz ze swoją popularnością wciąż będą się rozwijać.

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 189

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
pawel_wiszniewski
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej