Audyt treści w sklepie internetowym – dlaczego warto go przeprowadzić?

Czy wiesz, na czym polega audyt treści i dlaczego warto przeprowadzić go w sklepie internetowym? Poznaj 4 najważniejsze kroki audytu contentu!

W każdym momencie, nawet teraz, kiedy przeglądasz ten tekst, użytkownicy dokonują wyborów – niektóre strony odwiedzają dłużej, inne opuszczają natychmiast. Co decyduje o ich wyborze? W przeważającej większości są to treści.

Właściwe słowa w odpowiednim miejscu mogą przekształcić przeglądającego w kupującego, a zaniedbane strony mogą odstraszać nawet najbardziej zainteresowanych klientów. Ale jak upewnić się, że treści na Twojej stronie pracują na Twój sukces? Kluczem jest audyt contentu w naszym sklepie internetowym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się:

 • dlaczego treści są ważniejsze niż myślisz?
 • jakie korzyści przynosi optymalizacja treści pod kątem SEO?
 • jak przeprowadzić audyt treści?
 • co zrobić, gdy treści już zoptymalizujesz?
 • jak tworzyć jeszcze lepsze treści? 

Zapraszam do lektury 🙂

Znaczenie treści dla SEO

Treści w sklepie internetowym pełnią podwójną rolę – informują i przekonują klienta do zakupu danego produktu – ale dziś nie wolno również pominąć trzeciej kwestii dotyczącej SEO. Dobre opisy kategorii i produktów mogą bowiem poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania, przyciągnąć więcej ruchu i zwiększyć zaufanie do marki. Warto więc spojrzeć na ten temat szerzej i łączyć działania typowo marketingowe z pozycjonowaniem, które dla wielu marek jest głównym kanałem generowania ruchu na stronie.

Optymalizacja treści pod kątem SEO obejmuje:

 • zastosowanie odpowiednich słów kluczowych,
 • korzystanie z odpowiednich nagłówków H,
 • stworzenie zachęcających do kliknięcia, posiadających odpowiednie frazy meta tagów,
 • budowanie naturalnych linków wewnętrznych,
 • zapewnienie, że każda strona ma unikalny i wartościowy content.

Czemu warto przeprowadzić audyt treści w swoim sklepie internetowym?

Głównym celem audytu treści jest zidentyfikowanie obszarów wymagających poprawy i maksymalizacja potencjału SEO oraz zaangażowania użytkowników. Audyt pomaga zrozumieć, które treści działają na korzyść sklepu, a które mogą wymagać optymalizacji lub całkowitego usunięcia.

Poprzez dogłębną analizę, możemy:

 • zwiększyć organiczny ruch na stronie,
 • poprawić ogólne odczucia użytkowników i zachęcić do dalszego sprawdzania naszego contentu,
 • poprawić wskaźniki zaangażowania i odrzucenia na stronie,
 • zoptymalizować treści pod kątem konwersji.

Jak krok po kroku dokonać audytu treści w sklepie internetowym?

Wiesz już, że sklep internetowy, aby odnieść sukces, musi nie tylko oferować produkty wysokiej jakości, ale także zapewnić optymalne doświadczenie dla użytkownika. Audyt treści jest zatem kluczowym elementem pozwalającym zrozumieć, jak obecne materiały wpływają na zaangażowanie i decyzje zakupowe klientów. Właściwie przeprowadzony audyt pozwala nie tylko zidentyfikować słabe punkty i potencjalne błędy, ale również wyłonić te aspekty, które faktycznie przyciągają i utrzymują zainteresowanie odbiorców. Oto kilka kroków, dzięki którym nawet jako osoba bez doświadczenia będziesz w stanie przeprowadzić podstawowy audyt treści.

Chcesz zwiększyć ruch w e-commerce?

Krok 1 – Analiza użyteczności i zaangażowania treści

Analizując treści pod kątem użyteczności i zaangażowania, warto zwrócić uwagę na metryki takie jak czas spędzony na stronie, współczynniki odrzuceń, czy ścieżki użytkowników. Dzięki tym danym można określić, jakie treści najbardziej rezonują z odbiorcami i jakie zmiany mogą przyczynić się do zwiększenia interakcji.

Efektywne treści powinny nie tylko przekazywać odpowiednie informacje, ale również angażować użytkowników do dalszego sprawdzania oferty.

Krok 2 – Optymalizacja treści pod kątem konwersji

Treści w sklepie internetowym powinny nie tylko informować, ale przede wszystkim przekonywać do zakupu. Audyt treści pozwala zidentyfikować, które elementy są najbardziej efektywne w przekuwaniu zainteresowania na zakupy, a także które aspekty treści mogą wymagać dostosowania, aby jeszcze bardziej zwiększyć konwersję. Optymalizacja ta może obejmować m.in.:

 • precyzyjne i przyciągające uwagę CTA (call to action),
 • korzyści wynikające z używania produktu,
 • wykorzystanie psychologicznych triggerów, takich jak ograniczenie czasowe oferty czy wyłączność.

Krok 3 – Identyfikacja i usuwanie duplikatów treści

Duplikaty treści mogą być nie tylko mylące dla użytkowników, ale również szkodliwe dla SEO. Audyt treści powinien wykryć powtarzający się content, a my powinniśmy usunąć duplikaty, zapewniając, że każda strona oferuje unikalną wartość, co jest dziś kluczowe dla wyszukiwarek i użytkowników.

Krok 4 – Optymalizacja treści pod kątem UX i UI

W ramach audytu treści, niezwykle istotne jest także zwrócenie uwagi na interakcje użytkowników z interfejsem strony (UI) oraz ogólne doświadczenie użytkownika (UX). Analiza ta powinna obejmować m.in.:

 • Dostosowanie treści do potrzeb użytkownika. Zrozumienie, jak użytkownicy korzystają z treści na stronie, co mogą szukać i jak łatwo mogą znaleźć to, czego potrzebują.
 • Testowanie różnych wersji treści. A/B testowanie różnych podejść treściowych, aby zobaczyć, które elementy najlepiej konwertują i najbardziej angażują użytkowników.

Rola narzędzi i technologii w audycie treści

Audyt treści można jak najbardziej przeprowadzić krok po kroku analizując kolejne wpisy, opisy i inne rodzaje tekstów w naszym sklepie. Można to jednak zrobić znacznie szybciej i prościej. Jak? Do tego celu można wykorzystać narzędzia SEO (niestety w większości płatne), które wykonają część pracy za nas, a dodatkowo analizują też na obszary, które mogłyby umknąć naszemu oku.

Narzędzia takie jak Google Analytics, Ahrefs, SEMrush, HotJar czy Screaming Frog SEO Spider pozwalają np. na dogłębne badanie struktury witryny, wydajności poszczególnych stron, a także identyfikację błędów SEO. Wykorzystując te narzędzia, specjaliści SEO mogą:

 • śledzić, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z treścią,
 • analizować, jak treści wpływają na ranking w wyszukiwarkach,
 • identyfikować duplikaty i problemy techniczne strony.

Zoptymalizowałem swoje treści i co dalej?

Niestety, audyt treści to nie jednorazowe zadanie, ale proces ciągłego doskonalenia. Osiągnięcie optymalnych wyników z treści sklepu internetowego wymaga regularnego monitorowania ich wydajności oraz dostosowywania do zmieniających się trendów i preferencji użytkowników. Wykorzystanie narzędzi analitycznych pozwala na bieżąco śledzić, jak zmiany wpływają na zaangażowanie i konwersje, co umożliwia szybkie reagowanie na wszelkie potrzeby optymalizacji.

Co można zrobić, aby treści w obrębie sklepu były jeszcze lepsze?

Zwykle optymalizacją tekstów zajmuje się jedna osoba. Jedna osoba jak wiadomo może mieć ugruntowany pogląd na dany temat lub znajdować się w grupie, która zupełnie inaczej spogląda na dany temat niż większość społeczeństwa. Dlatego warto do tej pracy zaprząc więcej osób, dzięki czemu stworzone lub zoptymalizowane treści będą idealnie dostosowane do naszej grupy docelowej. W tym celu możemy np.:

 • Współpracować z innymi działami. Efektywny audyt treści wymaga współpracy między różnymi działami firmy. Zespół SEO powinien pracować razem z działem marketingu, IT, a także obsługą klienta, aby zapewnić, że wszystkie aspekty treści są optymalnie zintegrowane i spełniają oczekiwania użytkowników. Taka współpraca przyczynia się do lepszego zrozumienia potrzeb klientów i dostosowania do nich treści.
 • Przygotować kalendarz treści. Określenie, jakie treści powinny pojawiać się na naszym blogu, a także kiedy najlepiej je publikować może poprawić naszą skuteczność nie tylko na social mediach, ale również zwiększyć udział ruchu płynący z Google Discover.
 • Przygotować się na nadchodzące zmiany. Zmiany w algorytmach wyszukiwarek, potrafią bardzo wyraźnie wpływać na efekty pozycjonowania. Warto zatem niemal zawsze być gotowym na to, że któraś aktualizacja może zmienić to, co dziś jest skuteczne.

Podsumowując, audyt contentu w sklepie jest niezbędnym elementem, który pozwala nie tylko na optymalizację pod kątem SEO, ale również na budowanie głębszej relacji z użytkownikami. Przeprowadzenie audytu pozwala nie tylko zidentyfikować i wyeliminować problemy, ale również dostosować strategie contentowe i marketingowe, aby lepiej spełniały oczekiwania i potrzeby użytkowników. Wykonując regularne audyty treści stosunkowo szybko będziesz w stanie obserwować jak znacząco proces ten może wpłynąć na sukces Twojego e-commerce.

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 72

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
pawel_wiszniewski
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej