Blog w sklepie internetowym – czy warto go prowadzić?

Czy warto prowadzić bloga firmowego? Jakie tematy warto poruszać? Przeczytaj artykuł i sprawdź nasze inspiracje!

blog w sklepie internerowym - dlaczego warto go prowadzić

Blog firmowy jest wartościowym narzędziem w e-commerce, które może przynieść wiele korzyści sklepowi internetowemu. Prowadzenie bloga pozwala zwiększyć widoczność w wyszukiwarkach, zachęcić klientów do zakupów, a także budować wartościowe relacje z użytkownikami. Warto zatem zainwestować czas i wysiłek, aby czerpać pełną wartość z tego narzędzia. Przeczytaj, co trzeba zrobić i czego należy unikać, by widzieć efekty.

Czy opłaca się prowadzić firmowego bloga?

Prowadzenie bloga może przynieść wiele korzyści dla firmy, lecz wymaga również nakładu czasu i wysiłku, zarówno jeśli chodzi o tworzenie wartościowych treści, jak i promocję. Wpisy powinny pojawiać się regularnie, lecz po pewnym czasie może być ich tak dużo, że trudno będzie wymyślać nowe tematy. Jednak pod kątem utrzymywania relacji z klientami oraz pozycjonowania sklepu na wybrane słowa kluczowe, prowadzenie bloga ma na tyle duże znaczenie, że warto temu zajęciu poświęcić nie tylko czas i energię, ale także pieniądze na wynajęcie profesjonalnego copywritera. 

Zalety prowadzenia bloga dla sklepu internetowego

Blog jest doskonałym miejscem na to, by przedstawiać wartościowe treści związane z tematyką sklepu. Cykliczne dostarczanie klientom nowych informacji może zwiększyć ich świadomość na temat towarów i usług, a także pozwala wpływać na ich decyzje zakupowe. Blog firmowy może być również jednym ze sposobów promocji i angażowania klientów, ponieważ dostarcza cennych informacji związanych z tematyką sklepu. Osoby, które korzystają z bloga i czytają artykuły, mogą dowiedzieć się o nowych produktach, znaleźć porady i wskazówki, a także poznać historie związane z marką sklepu. W ten sposób są bardziej skłonni do zakupów i częściej wracają do sklepu.

Dodatkowo, poprzez regularne publikowanie artykułów, można zyskać większą widoczność w wyszukiwarkach i przyciągnąć nowych klientów. Blog  firmowy pełni ważną rolę w marketingu e-commerce, ponieważ głosi wiedzę eksperta w danej branży. Uzupełnianie wiedzy użytkowników buduje wartościowe relacje.

Zdobywaj wysokie pozycje w wyszukiwarce dla swojego sklepu

Zdobywaj wysokie pozycje w wyszukiwarce

Zacznij od stworzenia content planu

Pierwszą czynnością, którą należy zrobić przy tworzeniu content planu jest analiza grupy docelowej. Musisz zrozumieć:

 • kim są Twoi idealni klienci, 
 • jakie mają potrzeby,
 • z jakimi problemami się zmagają,
 • jakie są ich zainteresowania i pytania związane z branżą, w której działasz.

To pozwoli Ci tworzyć wartościowe treści, które będą odpowiedzią na ich potrzeby. Następnym krokiem jest określenie celów biznesowych. Musisz zdecydować, co chcesz osiągnąć dzięki tekstom publikowanym na blogu – zwiększenie ruchu na stronie, wzrost konwersji, budowanie autorytetu w branży, czy może coś innego. Następnie, na podstawie tych celów, możesz wymyślać tematy, decydować o ich formacie, tonie i stylu, a także ustalać harmonogram publikacji. Blog powinien być prowadzony regularnie. W zależności od branży i możliwości wpisy mogą pojawiać się 2 razy w miesiącu, co tydzień lub 2 razy w tygodniu.

Jak znaleźć tematy na bloga?

Jeśli już masz sprecyzowaną swoją grupę odbiorców, łatwiej zrozumiesz ich preferencje, zainteresowania i problemy, które można opisać na blogu. Bardzo przydatne są narzędzia takie jak Google Trends, które pomagają zidentyfikować aktualne trendy i tematy wzbudzające zainteresowanie wśród internautów.

Google Trends narzędzie

Najprostszym sposobem jest także wpisywanie frazy w Google w celu poznania pytań, które wyszukiwarka sama zaproponuje.

Pytania, które pojawiły się po wpisaniu frazy “damskie buty na zimę”:

lista najpopularniejszych pytań w Google po wpisaniu frazy "buty na zimę"

Możesz również zadać pytania bezpośrednio swojej społeczności, korzystając z mediów społecznościowych lub formularzy ankietowych, aby dowiedzieć się, jakie tematy są obecnie interesujące. Inspiracji szukaj w aktualnościach branżowych, raportach rynkowych, a także na forach internetowych i blogach. Pamiętaj, aby dostosowywać tematy do profilu swojego sklepu internetowego i za daleko od niego nie odbiegać. Warto również sprawdzić, co publikuje Twoja konkurencja.

Poznaj swoją konkurencję blogową

Analizę konkurencji rozpocznij od zidentyfikowania najbardziej popularnych i wpływowych blogów w swojej niszy, badając ich zawartość, styl pisania, tematykę oraz sposób interakcji z czytelnikami. Zwróć uwagę na wpisy, które generują najwięcej komentarzy, udostępnień i pozytywnych reakcji, ponieważ są to sygnały wskazujące na zainteresowanie odbiorców. Jeśli masz możliwość, wykorzystaj narzędzia analityczne, takie jak SEMrush czy Ahrefs, aby zbadać źródła ich ruchu, najpopularniejsze słowa kluczowe i profil linków zwrotnych. Na podstawie zebranych informacji zacznij kreować własne treści, czerpiąc inspirację z tego, co działa u konkurencji, ale jednocześnie dodając własny, unikalny głos i perspektywę. Staraj się wyróżniać, dostarczając wartości dodanej, rozszerzając tematykę lub podejmując dyskusję tam, gdzie inni się zatrzymali. W ten sposób nie tylko przyciągniesz uwagę odbiorców, ale także zbudujesz reputację eksperta w swojej dziedzinie.

Czy opłaca się zlecać pisanie bloga?

Decyzja między samodzielnym prowadzeniem firmowego bloga a zleceniem tej roli specjalistom zewnętrznym zależy od wielu czynników, takich jak budżet, dostępność zasobów, umiejętności pisarskie oraz znajomość branży. Pisanie bloga we własnym zakresie daje pełną kontrolę nad treścią, tonem i stylem komunikacji, co może przyczynić się do spersonalizowanego i autentycznego przekazu. Jest to także opcja bardziej ekonomiczna, szczególnie dla małych firm czy startupów. Jednakże wymaga ona poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, umiejętności pisarskich oraz wiedzy SEO. W przeciwnym wypadku treści mogą nie przyciągać ruchu.

Z drugiej strony, wynajmowanie doświadczonych copywriterów czy agencji contentowych może wprowadzić do Twojego bloga profesjonalizm i szybkie efekty. Oczywiście wiąże się to z pewnymi kosztami. Warto zastanowić się, czy zewnętrzna agencja będzie w stanie oddać unikalny głos marki i czy rozumie specyfikę branży. Ostateczny wybór powinien być podyktowany zarówno budżetem, jak i priorytetami biznesowymi firmy, mając na uwadze długofalowe korzyści płynące z obecności bloga.

Jak prowadzić blog dla e-commerce?

Prowadzenie bloga firmowego w kontekście sklepu internetowego to działanie, które wymaga zarówno strategicznego myślenia, jak i kreatywności.

 1. Pierwszym i kluczowym etapem tego procesu jest generowanie wartościowych i angażujących treści, które trafią w gusta i zainteresowania potencjalnych klientów. Ważne jest, aby teksty nie tylko informowały, ale również budowały relacje i zaufanie wśród użytkowników.
 2. Równie istotną kwestią jest dbałość o odpowiednią optymalizację tych materiałów pod kątem SEO. Wpisy powinny być regularnie aktualizowane i utrzymane w ryzach świeżości, ponieważ to także pozytywnie wpływa na ich pozycjonowanie.
 3. Teksty muszą być ściśle związane z tematyką sklepu, ale jednocześnie wzbogacone o dodatkową wiedzę, porady i inspiracje, które przyciągną użytkowników i zbudują wokół marki społeczność.

Wszystko to sprawi, że blog firmowy stanie się cennym narzędziem w budowaniu wizerunku eksperta w branży, przyciągając jednocześnie potencjalnych klientów i przyczyniając się do wzrostu sprzedaży w sklepie internetowym.

Jak optymalizować blog firmowy pod SEO?

Optymalizacja wpisów blogowych pod SEO to przede wszystkim wykorzystanie odpowiednich fraz kluczowych w tekstach, nagłówkach oraz meta tagach. Do tego dochodzi poprawne formatowanie treści i optymalna struktura witryny. Dodatkowo warto wprowadzić linkowanie wewnętrzne, które będzie pomocne dla użytkowników i jednocześnie wpłynie na ruch robotów Google skanujących stronę. Powinno ono wynikać naturalnie z treści, np. jeśli ktoś wszedł na bloga, by przeczytać o tym, jakie buty wybrać na zimę, może też zainteresować się tematem czyszczenia butów lub po prostu będzie chciał szybko przejść do kategorii z takimi butami. Gdy już cały plan został wdrożony, należy regularnie monitorować wyniki wyszukiwania i analizować efekty działań SEO. 

6 kroków do skutecznego zaplanowania prowadzenia bloga w e-commerce to:

 • określ grupę docelową;
 • ustal cele biznesowe;
 • zbadaj konkurencję;
 • stwórz content plan;
 • twórz wpisy blogowe zgodnie ze sztuką SEO;
 • regularnie publikuj treści.
6 kroków skutecznego zaplanowania prowadzenia bloga sklepu internetowego

Publikacja to nie wszystko – postaw na promocję

Wykorzystanie social media do promocji bloga w sklepie internetowym to skuteczny sposób dotarcia do większej liczby osób. Pamiętaj o regularnym udostępnianiu linków do wpisów blogowych na różnych platformach social media, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter. Angażuj użytkowników poprzez komentarze, udostępnianie ciekawych treści i organizowanie konkursów. Ważnym krokiem w procesie promocji jest pozyskiwanie linków do wpisów na blogu. Możesz to osiągnąć poprzez współpracę z innymi stronami, zamieszczanie wartościowych treści, które będą angażujące dla innych użytkowników, zabieranie głosu w branżowych społecznościach  i zdobywanie pozytywnych opinii. 

Najczęstsze błędy popełniane w blogach e-commerce

Jednym z najpopularniejszych błędów w blogach sklepów internetowych jest brak spójności i regularności w publikowaniu treści. Wiele firm rozpoczyna przygodę z blogowaniem z wielkim entuzjazmem, jednak z czasem częstotliwość publikacji spada, co negatywnie wpływa na zaangażowanie odbiorców i pozycjonowanie strony. Czytelnicy cenią sobie regularność, a brak nowych treści może sprawić, że zaczną oni szukać informacji gdzie indziej.

Kolejnym błędem jest skupienie się wyłącznie na promocji produktów i ofercie sklepu. Dla Twoich odbiorców ważniejsze jest dostarczanie wartościowych i edukacyjnych treści. Blog e-commerce nie powinien być kolejną platformą sprzedażową, ale miejscem, w którym potencjalni klienci znajdą odpowiedzi na swoje pytania, porady i inspiracje. Nie można także pisać o sobie. Blog firmowy nie jest blogiem osobistym do luźnych przemyśleń.

prowadzenie bloga w sklepie online

Ponadto wiele blogów e-commerce nie przykłada wystarczającej uwagi do optymalizacji SEO, co sprawia, że ich treści są trudno dostępne dla użytkowników wyszukiwarek internetowych. Zaniedbywanie aspektów takich jak odpowiednie używanie słów kluczowych, optymalizacja tytułów i opisów meta, czy budowanie linków wewnętrznych może prowadzić do niskiej widoczności w sieci.

Innym często spotykanym problemem jest niedostosowanie treści do różnych typów ekranów, w szczególności do urządzeń mobilnych. W dobie smartfonów, gdzie coraz więcej użytkowników przegląda internet za pomocą telefonów komórkowych, responsywność strony jest kluczowa. Błędy te, choć powszechne, są stosunkowo łatwe do naprawienia, a ich uniknięcie może znacząco przyczynić się do sukcesu bloga e-commerce. 

Pamiętaj także o podziale treści na akapity oraz dodawaniu nagłówków i zdjęć. Sama treść to nie wszystko. Nawet jak użytkownik został zachęcony do czytania interesującym tytułem, może porzucić Twoją stronę wtedy, gdy na swoim smartfonie zobaczy jednolity blog tekstu.

Podsumowanie

Blog w sklepie internetowym może stać się wartościowym narzędziem marketingowym, które zwiększy widoczność Twojego e-commerce, przyciągnie potencjalnych klientów i zbuduje trwałe relacje z użytkownikami. Warto zainwestować zarówno czas, jak i zasoby w jego prowadzenie, regularne aktualizacje i promocję, aby czerpać z niego maksymalne korzyści. Jeśli wpisy będą się ukazywały regularnie i staną się wartościową dawką wiedzy dla odbiorców, korzyści z prowadzenia bloga okażą się o wiele większe niż czas, energia i środki finansowe, które trzeba było poświęcić do uzyskania takich efektów.

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 95

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
pawel_wasilewski
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej