Buzz marketing – marketing szeptany – co to jest?

Czym jest marketing szeptany? Czy warto uwzględnić go w strategii marketingowej e-commerce? Poznaj jego najważniejsze zalety!

W dzisiejszym zmiennym świecie marketingu, jedna strategia wydaje sięwciąż wyróżniać na tle innych. Buzz marketing, inaczej znany jako marketing szeptany, to technika promocji, która w ostatnich latach zdobyła ogromną popularność.

Ale czym dokładnie jest buzz marketing? Czy to tylko sposób na generowanie plotek i szumu wokół danej marki? W tym artykule zgłębimy tę fascynującą strategię promocyjną dla sklepu internetowego, odkryjemy jej sedno, cele oraz zalety. 

Czego dowiesz się z mojego artykułu:

  • Czym jest buzz marketing,
  • co ma na celu buzz marketing,
  • zalety marketingu szeptanego,
  • marketing szeptany w e-commerce,
  • jak prowadzić marketing szeptany?

Czym jest buzz marketing?

Buzz marketing, znany również jako marketing szeptany, to technika promocji polegająca na wywoływaniu szerokiej dyskusji na temat konkretnej marki, produktu lub usługi. Jest to pewnego rodzaju marketing wirusowy, w którym informacje rozchodzą się jak błyskawica i stają się popularne dzięki nieformalnym rozmowom między ludźmi. Chociaż niektórzy mogą twierdzić, że buzz marketing to po prostu sposób na podbijanie popularności poprzez plotki, prawda jest taka, że jest to potężne narzędzie promocyjne wykorzystywane przez wiele firm i przedsiębiorstw.

Bardzo ważne jest zrozumienie, że buzz marketing nie jest po prostu tworzeniem sztucznego hałasu wokół danej marki. Chodzi o wywołanie poruszenia i zainteresowania w sposób naturalny i autentyczny. Marki często angażują influencerów lub celebrytów, którzy mają olbrzymi wpływ na swoje społeczności, aby rozpowszechniać informacje o produkcie czy usłudze. W ten sposób dochodzi do rozpowszechnienia informacji na szeroką skalę, ponieważ fani influencerów są gotowi słuchać ich rekomendacji.

Zdobywaj wysokie pozycje w wyszukiwarce

Buzz marketing jest szczególnie skuteczny w dzisiejszym społeczeństwie, gdzie wiele osób polega na rekomendacjach i opinii innych przed podjęciem decyzji zakupowych. Jeśli ktoś usłyszy o nowym, innowacyjnym produkcie od swojego ulubionego influencera, prawdopodobnie będzie bardziej skłonny do zakupu tego produktu i polecenia go dalej. Reputacja influencera i ich autentyczność są kluczowymi czynnikami wpływającymi na sukces buzz marketingu!

Co ma na celu buzz marketing i jak go robić?

Buzz marketing, nazywany także marketingiem szeptanym, jest skuteczną techniką promocji, której celem jest przyciągnięcie uwagi jak największej liczby osób poprzez wywoływanie emocji, zaintrygowania i zainteresowania. To swojego rodzaju „sztuczka”, która ma za zadanie stworzyć wokół danej marki, produktu lub usługi różnego rodzaju szeptanki i plotki, które rozprzestrzenią się wśród konsumentów jak wirus. Ale dlaczego warto to robić?

Każdy marketer doskonale zdaje sobie sprawę, że kluczowym elementem w branży jest zdobycie uwagi klienta i wywołanie w nim pozytywnych skojarzeń z daną marką. I właśnie w tym kontekście marketing szeptany okazuje się niezwykle skuteczny. Jest to forma reklamy oparta na samych ludziach, ich emocjach i naturalnych zachowaniach. Podobnie jak plotki, marketing szeptany jest nieprzewidywalny i trudny do kontrolowania, ale jeśli zostanie dobrze zaplanowany i odpowiednio wykorzystany, może przynieść ogromne korzyści dla biznesu online.

PRZYKŁAD

Wyobraźmy sobie nową markę biżuterii, która chce wyróżnić się na tle konkurencji. Tradycyjne kampanie reklamowe mogą być kosztowne i nie dają gwarancji sukcesu.

Jednak za pomocą marketingu szeptanego, ta marka może wykorzystać potencjał mediów społecznościowych, by się rozwinąć. Warto stworzyć unikalne wzory biżuterii, które wzbudzą zainteresowanie internautów. Następnie można wysłać kilka produktów do influencerów, którzy słyną z noszenia biżuterii na swoich profilach na Instagramie.

Influencerzy zaczną opowiadać o nowej marce swoim obserwatorom, co spowoduje zwiększone zainteresowanie. Ze względu na swoje duże zasięgi i popularność, ich obserwatorzy zaczną zadawać pytania, skąd pochodzi ta interesująca biżuteria. I voilà! Rozpoczyna się wirusowa fala plotek o nowej marce, co prowadzi do zainteresowania większej liczby osób i, w konsekwencji, do wzrostu sprzedaży.

buzz marketing strategia ecommerce

Buzz marketing to nie tylko sztuczka. Buzz marketing jest jak flirt z klientem. Trzeba wzbudzić w nim ciekawość, zaintrygować go i zainspirować. A potem zachęcić do podzielenia się swoją świeżo zdobytą wiedzą o produkcie lub usłudze z innymi. Ważne jest, aby nie przesadzić z tym całym zamieszaniem.

Nadmiar szumu może przynieść więcej szkody niż pożytku. W końcu buzz marketing polega na kontroli przekazu i wywoływaniu kontrolowanego chaosu. Chodzi o to, aby marka była intrygująca i porywająca, ale jednocześnie dostarczała wartość i autentyczność dla swoich klientów.

Zalety marketingu szeptanego

Zalet marketingu szeptanego jest co najmniej kilka:

1. To fantastyczny sposób na stworzenie poczucia tajemniczości wokół marki

Klienci uwielbiają być częścią jakiegoś sekretnego klubu, a kiedy uda nam się ich wciągnąć w naszą szeptaną narrację, poczują się jak wyjątkowi VIP-owie. 

2. Marketing szeptany to idealne narzędzie do zdobycia popularności wśród młodszych konsumentów

Młodzi ludzie uwielbiają być na bieżąco z najnowszymi trendami, a gdy tylko usłyszą doniesienia o czymś „co wszyscy mówią, ale nie może być oficjalnie potwierdzone” – jest duża szansa, że zainteresują się naszym produktem. To tak jakbyśmy stali się gwiazdami plotek – tylko bez negatywnego wpływu na naszą reputację (popd warunkiem dobrze przeprowadzonego procesu marketingu szeptanego!).

3. Stosunkowo niski koszt działań

Nie potrzebujemy ogromnego budżetu, aby zacząć chwytać za gardło konkurencji za pomocą szeptanej sztuczki. Wystarczy tylko kilku sprytnych agentów, którzy będą rozsiewać słowa o naszym produkcie w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Im bardziej poufne i sekretne informacje, tym bardziej rozbudzają ciekawość. I nie zapominajmy, że jedno szeptane zdanie jest w stanie przeniknąć do umysłu klienta w sposób, który żadna tradycyjna kampania reklamowa nie byłaby w stanie tego osiągnąć.

zalety marketingu szeptanego

Marketing szeptany w e-commerce

Ustaliliśmy już, że marketing szeptany polega na wykorzystaniu wpływu poleceń od osób trzecich na decyzje zakupowe klientów. W przypadku e-commerce jest to szczególnie istotne, ponieważ polecenia i opinie innych klientów znacząco wpływają na postrzeganie marki i produktów przez potencjalnych nabywców. Marketing szeptany może odnosić się do różnych działań, takich jak rekomendacje produktów przez influencerów, opinie klientów na stronach internetowych czy udostępnianie treści w social media, które promują dane produkty lub usługi.

Jednym z zalet marketingu szeptanego w e-commerce jest większa wiarygodność, która pochodzi z polecenia od osób, które są postrzegane jako autorytety w danej dziedzinie. Klienci często ufają opiniom innych i jeśli dana osoba jest znana ze swojego doświadczenia i zaangażowania w danym temacie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że skorzystają z jej polecenia. Dodatkowo marketing szeptany ma potencjał do tworzenia więzi emocjonalnych z klientami. Jeśli klienci widzą, że inni ludzie są zadowoleni z danej marki lub produktu, mogą czuć się bardziej przekonani do skorzystania z oferty.

buzz marketing szeptanka polecenia

Jednak marketing szeptany nie gwarantuje sukcesu. Istnieje ryzyko, że fałszywe opinie i rekomendacje mogą wprowadzić konsumentów w błąd i zniechęcić ich do zakupu. Dlatego ważne jest, aby firmy monitorowały opinie klientów i reagowały na nie w odpowiednich przypadkach. Ponadto marketing szeptany wymaga odpowiedniej strategii i planowania. Nie wystarczy tylko polegać na działaniach influencerów, trzeba również zadbać o odpowiednią komunikację i interakcję z klientami, aby budować zaufanie i lojalność. 

Podsumowanie

Kluczowym celem buzz marketingu jest przyciągnięcie uwagi jak największej liczby osób, wywołując emocje i ciekawość. Współczesne społeczeństwo coraz bardziej polega na rekomendacjach i opiniach innych przed podjęciem decyzji zakupowych, co czyni buzz marketing niezwykle skutecznym narzędziem promocji.

W kontekście e-commerce marketing szeptany nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ opiera się na wpływie poleceń od osób trzecich na decyzje zakupowe. Niemniej jednak wymaga to odpowiedniej strategii i planowania, aby osiągnąć pożądane wyniki.

Podsumowując, buzz marketing jeśli jest odpowiednio stosowany, może przynieść znaczące korzyści dla biznesu online. Warto jednak pamiętać, że sukces tej strategii zależy od pomysłowości i kreatywności marketera oraz umiejętności budowania zaufania i lojalności klientów.

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 79

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
wojciech_przekop
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej