Czym jest i jak działa marketplace?

Marketplace czy własny sklep internetowy? Oto jest pytanie! W tym artykule poznasz najważniejsze informacje o platformach sprzedażowych. Dowiedz się, jakie są wady i zalety sprzedaży za pośrednictwem tych platform.

czym jest marketplace

Jeśli zastanawiasz się nad biznesem online, z pewnością zastanawiasz się, który model sprzedaży wybrać. Czy warto postawić na własny sklep internetowy, a może lepiej skorzystać z możliwości, jakie daje marketplace? 

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale nie martw się – w tym artykule zdobędziesz najważniejsze informacje na temat marketplace, dowiesz się na czym polega działanie marketplace, poznasz jego wady i zalety oraz czym różni się sprzedaż za jego pośrednictwem od sprzedaży w sklepie internetowym. Ponadto przyjrzymy się platformom sprzedażowym, które cieszą się największą popularnością w Polsce. 

Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

Na wstępie trochę historii

Jednym z pionierów w polskiej branży e-commerce i marketplace’ów było Allegro, założone w 1999 roku. Platforma zaczynała jako portal aukcyjny, umożliwiający sprzedaż i zakupy przez internet. Z biegiem czasu rozszerzyło swoją ofertę o możliwość sprzedaży w formie „Kup Teraz”, co przyczyniło się do jego ogromnej popularności i pozycji lidera na polskim rynku e-commerce.

witryna Allegro w 2004 roku marketplace
Strona główna Allegro w 2004. Źródło: http://web.archive.org/

W kolejnych latach, wraz z rozwojem technologii i rosnącym zaufaniem klientów do zakupów online, na polskim rynku pojawiło się coraz więcej marketplace’ów. Platformy takie jak Ceneo, OLX czy Morele.net zyskały popularność wśród klientów, oferując szeroki wybór produktów w różnych kategoriach.

W ostatnich latach, rozwój e-commerce i marketplace’ów w Polsce był napędzany przez wzrost popularności zakupów online, zmiany w preferencjach konsumentów oraz rozwój infrastruktury logistycznej. Wiele globalnych platform, takich jak Amazon, również zaczęło rozwijać swoją obecność w Polsce, co dodatkowo wpłynęło na rozwój rynku marketplace.

Czym jest marketplace?

Marketplace to platforma e-commerce, na której sprzedawcy mogą prezentować i sprzedawać swoje produkty lub usługi. Jest to wirtualne miejsce, gdzie spotykają się różni sprzedawcy i potencjalni klienci, tworząc środowisko handlowe. Marketplace łączy w sobie cechy tradycyjnego sklepu internetowego i platformy handlowej, zapewniając szerokie możliwości sprzedaży dla różnych branż.

W ramach marketplace’u sprzedawcy mogą tworzyć swoje wirtualne stoiska, na których prezentują swoje produkty z odpowiednimi opisami, zdjęciami i cenami. Z drugiej strony klienci mają możliwość przeglądania różnorodnej oferty, porównywania produktów i dokonywania zakupów w jednym miejscu u różnych sprzedawców jednocześnie.

case study pozycjonowanie sklepu Facetaria

Marketplace’y oferują sprzedawcom szereg korzyści, takich jak gotowa baza klientów, szeroka widoczność i zasięg, co pozwala na szybkie dotarcie do potencjalnych nabywców. Dzięki temu, sprzedawcy mogą skupić się na procesie sprzedaży i obsługi klienta, bez konieczności inwestowania dużych środków w promocję i budowaniu świadomości marki.

Jednak warto pamiętać, że marketplace to nie tylko sprzedaż, ale także olbrzymia konkurencja. W ramach takiego środowiska, firmy konkurują ze sobą o uwagę klientów, starając się wyróżnić swoje produkty i przekonać ich do zakupu. Dlatego istotne jest, aby tworzyć atrakcyjne oferty, dbać o wysoką jakość produktów i dostarczać wartościowe treści ofert, które przyciągną uwagę i budują zaufanie klientów.

Jak działa marketplace?

Mechanizm działania marketplace’u opiera się na kilku kluczowych elementach:

 • Rejestracja sprzedawców: sprzedawcy rejestrują się na platformie, tworzą swoje konta i prezentują swoje produkty w wyznaczonych kategoriach. Mają możliwość dostosowania opisu produktu, dodania zdjęć oraz określenia ceny i warunków sprzedaży.
 • Pełna baza produktów: klienci mają dostęp do pełnej bazy produktów oferowanych przez różnych sprzedawców. Mogą przeglądać, porównywać, czytać opinie innych użytkowników i dokonywać zakupów online. Transakcje są zabezpieczone poprzez system płatności, który zapewnia bezpieczne i niezawodne przetwarzanie płatności.
 • System ocen i opinii: kluczowym aspektem funkcjonowania marketplace’u jest system ocen i opinii. Klienci mogą wystawiać oceny i komentarze na temat produktów oraz doświadczeń związanych z konkretnymi sprzedawcami. To pomaga innym klientom podejmować decyzje zakupowe oraz buduje zaufanie do platformy.
 • Techniczne zaplecze: marketplace wymaga skomplikowanej infrastruktury technologicznej. Obejmuje ona działania związane z moderacją treści, rozwiązywaniem sporów między sprzedawcami a klientami, oraz utrzymaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa transakcji.
jak działa marketplace

Dzięki tym elementom marketplace umożliwia sprzedawcom prezentację i sprzedaż swoich produktów, a klientom zapewnienie dostępu do szerokiej gamy ofert w jednym miejscu. 

Platforma zapewnia bezpieczeństwo transakcji i możliwość korzystania z różnorodnych usług, w tym np. wewnętrznego systemu reklamowego. Wielu sprzedawców decyduje się zatem na udział w marketplace’ach i korzysta z ich infrastruktury, zasięgu oraz potencjału sprzedażowego.

Reklamowanie produktów na marketplace

Jednym z istotnych elementów funkcjonowania marketplace’u jest możliwość reklamowania przez sprzedawców swoich produktów i podbijania ich popularności. Dla sprzedawców oznacza to szansę na wyróżnienie swojej oferty i dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów. 

Platformy marketplace często oferują narzędzia reklamowe, takie jak płatne reklamy, promowane pozycjonowanie produktów czy rekomendowane oferty. Dzięki nim sprzedawcy mogą zwiększyć widoczność swoich produktów, zdobyć nowych klientów i generować większe obroty.

kampanie google ads

Takie reklamy są prezentowane użytkownikom, którzy są w danej chwili bardziej skłonni do zakupu. Dodatkowo, platformy marketplace często oferują własne narzędzia analityczne, które pozwalają na monitorowanie wyników reklam i dostosowanie strategii promocyjnej.

Warto jednak pamiętać, że decyzja o reklamowaniu produktów na marketplace’ach powinna być oparta na dokładnej analizie i ocenie korzyści w kontekście konkretnego biznesu. Dla niektórych sprzedawców, zwłaszcza tych, którzy stawiają na budowanie marki i lojalności klientów, inne formy reklamy mogą być bardziej efektywne. Ważne jest zrozumienie specyfiki własnego biznesu, grupy docelowej i celów, aby dokonać odpowiedniego wyboru strategii promocyjnej na platformach marketplace.

Zalety marketplace

Marketplace’y, choć posiadają pewne ograniczenia, zapewniają jednocześnie sprzedawcom wiele korzyści. Oto 5 najważniejszych zalet platform sprzedażowych (marketplace):

 1. Zasięg i widoczność: marketplace’y przyciągają ogromne rzesze użytkowników, co daje sprzedawcom możliwość dotarcia do szerokiej grupy potencjalnych klientów. Dzięki temu, sprzedawcy mogą skorzystać z gotowej bazy klientów i wykorzystać istniejący ruch na platformie, zwiększając tym samym szanse na sprzedaż.
 1. Prosta infrastruktura: marketplace’y oferują gotową infrastrukturę, która znacznie ułatwia sprzedawcom rozpoczęcie działalności. Zamiast inwestować w budowę i utrzymanie własnej platformy e-commerce, sprzedawcy mogą skorzystać z istniejącego systemu i skupić się na sprzedaży swoich produktów.
 1. Bezpieczeństwo i zaufanie: marketplace’y często zapewniają mechanizmy ochrony dla zarówno sprzedawców, jak i klientów. Proces płatności, regulacje dotyczące reklamacji i zwrotów, oraz recenzje od klientów sprawiają, że kupujący czują się bardziej bezpieczni podczas dokonywania zakupów, co z kolei może przekładać się na większe zaufanie i większą konwersję sprzedaży.
 1. Ekosystem marketingowy: wielu marketplace’ów oferuje narzędzia i możliwości marketingowe, które pomagają sprzedawcom w promocji swoich produktów. Wsparcie w postaci płatnych reklam, promowanych pozycji czy rekomendacji może znacznie zwiększyć widoczność produktów i skuteczność kampanii reklamowych.
 1. Łatwy dostęp do analizy danych: marketplace’y często udostępniają sprzedawcom narzędzia analityczne, które pozwalają na monitorowanie wyników sprzedaży, analizę trendów i zachowań klientów. To cenne informacje, które mogą pomóc sprzedawcom w dostosowaniu strategii marketingowej i lepszym zrozumieniu swojej grupy docelowej.

Warto jednak pamiętać, że korzyści z prowadzenia działalności na marketplace’ach różnią się w zależności od branży, konkurencji i strategii biznesowej. Każdy sprzedawca powinien indywidualnie ocenić, czy marketplace jest odpowiednim rozwiązaniem dla jego firmy, uwzględniając zarówno zalety, jak i ograniczenia tej formy sprzedaży.

Wady marketplace i wyzwania związane ze sprzedażą za ich pośrednictwem

Prowadzenie sprzedaży na marketplace’ach niesie ze sobą również pewne wyzwania i ograniczenia. Poniżej kilka z nich:

Presja niskich cen i opinii

Na marketplace’ach panuje duża konkurencja, co może prowadzić do presji na obniżanie cen. Klienci porównują oferty różnych sprzedawców, co zmusza do utrzymania konkurencyjnych cen, co często prowadzi do zmniejszenia marży.

Brak kontroli nad marką i wizerunkiem

Na platformach marketplace’owych trudno wyróżnić swoją markę, ponieważ większość klientów identyfikuje ich z samą platformą. Ograniczenia dotyczące personalizacji stron sprzedawców mogą utrudnić budowanie unikalnego wizerunku marki.

wady sprzedaży za pośrednictwem marketplace

Zależność od zasad platformy

Sprzedawcy na marketplace’ach muszą dostosować się do regulacji i zasad platformy, na której działają. To oznacza, że sprzedawca nie ma pełnej kontroli nad swoją działalnością ani nad procesami sprzedażowymi.

Ograniczony dostęp do danych klientów

Marketplace’y często ograniczają dostęp do danych klientów, co utrudnia budowanie własnej bazy odbiorców i prowadzenie efektywnej komunikacji marketingowej.

Bardzo duża konkurencja wewnętrzna

Na marketplace’ach sprzedawcy konkurują nie tylko z innymi firmami, ale także z samą platformą, która może oferować swoje własne produkty lub promować preferowane oferty.

Prowadzenie sprzedaży na marketplace’ach niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i wyzwania. Ważne jest zrozumienie tych ograniczeń i podejście do prowadzenia działalności na platformach marketplace’owych z pełną świadomością. 

Dla niektórych firm może to być skuteczna strategia, umożliwiająca dotarcie do szerokiego grona klientów i zwiększenie sprzedaży. Inne firmy mogą natomiast preferować budowanie własnej marki, większą kontrolę nad procesem sprzedaży i bezpośrednią relację z klientami poprzez prowadzenie własnego sklepu internetowego. 

Ostateczny wybór zależy od indywidualnych celów i strategii biznesowej, a kluczem do sukcesu jest dokładna analiza rynku, przemyślane podejście i odpowiednie dostosowanie strategii do specyfiki firmy oraz branży, w której działa.

Popularne marketplace’y w Polsce

Marketplace’y cieszą się w Polsce dużą popularnością. Według Raportu e-commerce 2022 Gemius, markę Allegro wśród marek związanych z zakupami wymienia spontanicznie już ponad 85% badanych, a 36% badanych wymieniło OLX. Zagraniczne marketplace’y są daleko w tyle – 19% badanych wymieniło Zalando, a co może dziwić – jedynie 15% wymieniło AliExpress. 

znajomość platform sprzedażowych w Polsce 2022
Znajomość serwisów w e-handlu. Źródło: Raport e-commerce 2022 Gemius

O skali popularności marketplace w Polsce świadczą też inne statystyki – na Allegro swoje produkty oferuje już ponad 117 tysięcy  sprzedawców [źródło], a na samym EmpikPlace w 2022 roku znalazło się ponad 5 milionów ofert.

Top5 marketplace’ów w Polsce 

 1. Allegro od momentu swojego powstania w 1999 roku stało się niekwestionowanym liderem polskiego e-commerce. Rozpoczynając jako platforma aukcyjna, szybko rozszerzyło swoją ofertę na nowe i używane produkty w różnych kategoriach. Dzięki zaufaniu klientów i innowacyjnym rozwiązaniom Allegro stało się synonimem udanych transakcji online.

screen strona główna allegro
Marketplace Allegro
 1. OLX powstało w 2006 roku jako tablica.pl i umożliwiało bezpłatne zamieszczanie ogłoszeń. Szybko zdobyło popularność, umożliwiając polskim użytkownikom handel różnymi produktami zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W 2014 nastąpił rebranding firmy i OLX stał się miejscem, gdzie ludzie mogą sprzedawać i kupować zarówno lokalnie, jak i na większą skalę.

screen strona główna OLX
Marketplace OLX

 1. Ceneo zostało założone w 2005 roku jako platforma porównywarki cen. Dzięki swojej funkcjonalności, która umożliwia klientom znalezienie najlepszych ofert w różnych sklepach internetowych, Ceneo stało się jednym z najpopularniejszych miejsc dla polskich konsumentów szukających korzystnych zakupów. Platforma pomaga w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych.

screen strona główna CENEO
Marketplace CENEO
 1. EmpikPlace to względnie nowa inicjatywa w portfolio grupy Empik, która miała na celu poszerzenie działalności detalicznej o e-commerce. Wprowadzając platformę marketplace, EmpikPlace umożliwił klientom dostęp do szerokiej gamy produktów, w tym książek, multimedialnych, elektroniki, odzieży, kosmetyków i wielu innych. Dzięki renomie i rozpoznawalności marki Empik, EmpikPlace zdobył zaufanie klientów w krótkim czasie.

screen strona główna EMPIK PLACE
Marketplace Empik Place
 1. Morele.net rozpoczęło swoją działalność w 2004 roku jako sklep internetowy specjalizujący się w sprzedaży elektroniki i sprzętu komputerowego. Z czasem rozwinęło się w kompleksową platformę e-commerce, oferującą szeroki wybór produktów w konkurencyjnych cenach. Dzięki solidnej reputacji i profesjonalnej obsłudze klienta, Morele.net zdobyło popularność jako miejsce zakupów dla technologicznych entuzjastów.

screen strona główna MORELE.NET
Marketplace Morele.net

Powyższe przykłady to tylko niektóre z popularnych marketplace’ów w Polsce. Istnieje wiele innych platform, które specjalizują się w różnych kategoriach produktowych. Wybór odpowiedniego marketplace’u zależy od rodzaju produktów, które chcesz sprzedawać oraz od preferencji i potrzeb Twojego biznesu.

Marketplace czy własny sklep internetowy?

Podjęcie decyzji między prowadzeniem sprzedaży na platformie marketplace a założeniem własnego sklepu internetowego jest ważnym krokiem dla przedsiębiorców. Oba modele mają swoje unikalne cechy, które wpływają na wyniki biznesowe.

Jednym z głównych czynników jest ekspozycja i zasięg. Marketplace oferuje gotową bazę klientów, co przyczynia się do większego zasięgu i ekspozycji produktów. Własny sklep internetowy daje większą kontrolę nad wizerunkiem marki i budowaniem lojalności klientów.

Koszty i opłaty to kolejny aspekt do rozważenia. Marketplace pobiera często opłaty za korzystanie z platformy i prowizję od sprzedaży. Własny sklep internetowy daje większą kontrolę nad kosztami, ale może wiązać się z wyższymi kosztami początkowymi. 

Reklamowanie produktów na platformie marketplace również może stanowić wyzwanie. Ze względu na duże natężenie konkurencji, zależność od algorytmów platformy i częste zmiany w sposobach wyświetlania produktów, reklamowanie i promowanie własnych produktów może być trudniejsze. Ograniczenia dotyczące personalizacji i niemożność pełnej kontroli nad strategią marketingową mogą negatywnie wpływać na skuteczność kampanii reklamowych. Własny e-commerce daje z kolei szerokie możliwości reklamy – od pozycjonowania (SEO) sklepu po skuteczne kampanie reklamowe Google Ads, Pinterest Ads czy Meta Ads.

Założenie własnego sklepu internetowego może przynieść większą elastyczność, swobodę w budowaniu marki oraz większą kontrolę nad strategią reklamową, co może wpłynąć pozytywnie na długoterminowy sukces biznesowy.

Jednak ostateczny wybór między marketplace a własnym sklepem zależy od specyfiki biznesu, celów i preferencji przedsiębiorcy. Ważne jest uwzględnienie potencjalnych korzyści i wyzwań związanych z obiema opcjami.

Podsumowanie

Marketplace oferuje większą ekspozycję i gotową bazę klientów, ale z ograniczoną kontrolą i wyższymi kosztami. Własny sklep internetowy daje większą kontrolę i możliwość budowania marki, jednak wiąże się z większymi nakładami finansowymi i wysiłkiem. Decyzja powinna być podejmowana na podstawie specyfiki biznesu, celów i zasobów oraz przy uwzględnieniu potencjalnych korzyści i wyzwań.

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 123

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
olga_golaszewska
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej