Czym jest migracja sklepu internetowego? Poznaj 3 najczęstsze powody migracji sklepu 

Funkcjonalność Twojego sklepu przestaje spełniać potrzeby biznesowe? Być może pora pomyśleć o migracji na nowy silnik! W tym artykule dowiesz się czym jest migracja e-commerce, poznasz jej najczęstsze powody oraz z czym wiąże się nieprawidłowo przeprowadzona migracja w kontekście SEO.

Czym jest migracja sklepu internetowego? Poznaj 3 najczęstsze powody migracji sklepu 

Migracja serwisu internetowego na nowy silnik to jedno z największych wyzwań dla agencji SEO, e-commerce managerów oraz właścicieli przenoszonych serwisów. Czym dokładniej jest migracja sklepu i na czym polega złożoność tego procesu? O tym w poniższym artykule.

Czym jest migracja serwisu internetowego?

Na początku warto wyjaśnić, czym w ogóle jest migracja serwisu. Pojęcie to jest bowiem o wiele szersze niż przeniesienie strony na nowy silnik CMS, który to przypadek postaramy się dokładniej opisać w tym artykule.

Najogólniej, w przypadku serwisów internetowych migracja polega na przeniesieniu danych tworzących serwis na nową platformę lub serwer.

Są to również czynności, które nie będą tematem artykułu, aczkolwiek można je również nazwać migracją:

  • fuzja dwóch lub więcej serwisów w jeden,
  • wyodrębnienie części starego serwisu i przeniesienie go na inną domenę, aby funkcjonował jako odrębny serwis.

Dlaczego migracja sklepu internetowego jest wyzwaniem? Każde przenosiny wymagają przemyślanego i skutecznego procesu. Zaniedbania wiążą się bowiem z utratą wyników pozycjonowanego sklepu – w najgorszym wypadku sklep może utracić ruch, a co za tym idzie, spadnie również sprzedaż.

3 najczęstsze powody migracji sklepu na nowy silnik 

Poprawnie wykonana migracja wymaga: czasu na zaplanowanie i wykonanie poszczególnych zadań oraz sporego wysiłku organizacyjnego – skoordynowania działań zarówno agencji SEO, programistów odpowiadających za wykonanie migracji jak i samego właściciela sklepu/ecommerce managera. 

Ponad to, nawet dobrze wykonana migracja może doprowadzić do początkowego spadku widoczności, który jest jednak z czasem niwelowany, aż Google w pełni przeanalizuje wykonane w serwisie działania.

Dlaczego właściciele serwisów decydują się na dokonanie migracji mimo tych wszystkich trudności? Powody mogą być różne, zazwyczaj jest ich kilka, a najczęstszymi są:

1. Potrzeba rozwoju serwisu

Często serwis założony w celu obsługi małej ilości użytkowników przestaje być wystarczający wraz z rozwojem biznesu klienta. Dodatkowe funkcjonalności dedykowane zarówno użytkownikom, jak i osobom zarządzającym stroną stają się na pewnym etapie koniecznością.

Brak możliwości łatwej rozbudowy i dostosowania istniejącej platformy to poważne ograniczenie, które hamuje dalszy rozwój firmy. Dlatego właściciele sklepów decydują się na migrację do nowego silnika, który oferuje większą skalowalność, elastyczność i możliwości dostosowania do zmieniających się potrzeb. Taka zmiana pozwala nie tylko na wprowadzenie wymaganych funkcjonalności, ale również na zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa serwisu.

3 najczęstsze powody migracji sklepu na nowy silnik 

2. Wycofanie wsparcia dla obecnego silnika

Jednym z głównych powodów, dla których właściciele sklepów internetowych decydują się na migrację na nowy silnik, jest wycofanie wsparcia technicznego dla obecnie używanego systemu zarządzania treścią (CMS) lub platformy e-commerce. Brak wsparcia producenta oprogramowania oznacza nie tylko zakończenie aktualizacji zabezpieczeń (a to oznacza większe ryzyko cyberataków i naruszeń danych), ale także brak nowych funkcjonalności, które mogą być kluczowe dla utrzymania konkurencyjności na rynku.

Bez dostępu do aktualizacji, sklep internetowy staje się bardziej podatny na błędy techniczne, co może negatywnie wpływać na działanie serwisu, doświadczenie użytkownika oraz ostatecznie na widoczność w wynikach wyszukiwania. Ponadto zewnętrzni dostawcy rozwiązań mogą wycofywać się ze współpracy z przestarzałymi wersjami platform. Dobrym przykładem jest PayPal, który uniemożliwia dokonywanie płatności na platformach, które nie spełniają aktualnych wymogów.

3. Potrzeba większej personalizacji serwisu

Część właścicieli serwisów (w szczególności sklepów internetowych) decyduje się na migrację z systemów SaaS na Open Source z powodu większych możliwości personalizacji swoich serwisów oraz zmniejszenie uzależnienia rozwoju od producentów platform, którzy nie pozwalają na dostęp do kodu źródłowego swoich silników.

Przejście to oferuje pełną kontrolę nad sklepem dzięki dostępowi do kodu źródłowego, umożliwiając niemal nieograniczone możliwości dostosowania funkcjonalności i wyglądu. Dzięki temu można tworzyć unikalne ścieżki zakupowe, zaawansowane funkcje rekomendacji i dopasowane promocje, zwiększając tym samym lojalność klientów i efektywność sprzedaży.

Jak zwiększyć widoczność sklepu o 1433%?

Migracja na Open Source pozwala również na łatwiejszą integrację z zewnętrznymi systemami i narzędziami, co jest kluczowe dla optymalizacji operacji i zwiększania sprzedaży. Taka zmiana umożliwia sklepom większą elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się wymagań rynkowych, co jest niezbędne dla sukcesu w branży e-commerce.

Jak widać, powodów do przeprowadzenia migracji jest sporo i są one często na tyle istotne, że przeważają nad ewentualnymi problemami i wydatkami związanymi z migracją.

Zagrożenia SEO wynikające ze zmiany silnika

Nieprawidłowo wprowadzona migracja w zależności od rodzaju popełnionych błędów będzie małą katastrofą lub trzęsieniem ziemi, które może skutkować całkowitym załamaniem źródła ruchu organicznego i generowanych przezeń dochodów.

Główne zagrożenia wynikające ze zmiany silnika w kontekście SEO to:

  • SPADEK OGÓLNEJ WIDOCZNOŚCI

Źle przeprowadzona migracja sklepu na nowy silnik może prowadzić do spadku ogólnej widoczności w wynikach wyszukiwania. Jest to spowodowane zmianami w strukturze strony, meta tagach, optymalizacji treści i innych czynnikach SEO, które mogą nie zostać poprawnie przeniesione na nową platformę. Taki spadek widoczności oznacza, że mniej potencjalnych klientów natknie się na ofertę sklepu podczas wyszukiwania produktów online, co bezpośrednio wpływa na potencjalne dochody.

  • SPADEK POZYCJI SERWISU NA POSZCZEGÓLNE FRAZY

Specyficzne frazy kluczowe, pod które zoptymalizowana była strona na starej platformie, mogą stracić swoje pozycje w wynikach wyszukiwania po migracji. Jest to efekt zmian w optymalizacji strony pod kątem SEO, które mogą nie zostać dokładnie odwzorowane na nowym silniku. Utrata wysokich pozycji na konkretne frazy kluczowe oznacza bezpośrednio mniejszy ruch kierowany do sklepu z wyszukiwarek, co może znacząco obniżyć liczbę potencjalnych transakcji.

  • ZMNIEJSZONY WSKAŹNIK CTR

Wskaźnik CTR, czyli stosunek liczby kliknięć w link do liczby wyświetleń, może ulec zmniejszeniu po migracji sklepu na nowy silnik. Może to być spowodowane gorszym dopasowaniem tytułów, opisów meta, lub mniejszą atrakcyjnością snippetów wyświetlanych w wynikach wyszukiwania. Zmniejszony CTR oznacza, że mimo zachowania podobnej ilości wyświetleń w wynikach wyszukiwania, mniej użytkowników decyduje się na odwiedzenie strony. Skutkuje to bezpośrednio mniejszym ruchem na stronie i potencjalnie niższymi dochodami.

Wszystkie te zagrożenia podkreślają znaczenie starannej i przemyślanej migracji sklepu internetowego, w tym zachowania optymalizacji SEO oraz odpowiedniego planowania i testowania przed dokonaniem zmiany. To kluczowe dla zachowania, a nawet zwiększenia rentowności sklepu w trakcie i po migracji.

Główne zagrożenia wynikające ze zmiany silnika w kontekście SEO to

Musisz jednak pamiętać, że nawet prawidłowo przeprowadzona migracji może wiązać się z krótkotrwałymi i naturalnymi spadkami w widoczności serwisu, a więc i w ilości generowanego ruchu organicznego. Jednak w ogólnym rozrachunku przemyślana i dobrze wykonana migracja pozwala na rozwinięcie potencjału serwisu.

Podsumowanie

Migracja serwisu internetowego na nowy silnik to proces, który wymaga precyzyjnego planowania, koordynacji działań między różnymi zespołami i głębokiego zrozumienia potencjalnego ryzyka. Pomimo wyzwań, takich jak możliwość początkowego spadku widoczności i konieczności intensywnej pracy, właściciele e-commerce decydują się na ten krok z kilku kluczowych powodów. Rozwój biznesu, potrzeba dostosowania serwisu do rosnących oczekiwań użytkowników, wycofanie wsparcia technicznego dla obecnego silnika, czy dążenie do większej personalizacji oferty to argumenty, które przeważają nad potencjalnymi trudnościami.

Nowy silnik to nowe możliwości: lepsza prędkość strony, nowe funkcje dla klientów, lepsze zabezpieczenia. To nie tylko lifting, to kompletna metamorfoza, która może przyciągnąć więcej klientów i zwiększyć sprzedaż.

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 59

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
olga_golaszewska
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej