Czym są artykuły sponsorowane? Jaki mają wpływ na SEO?

Czy wiesz czym są artykuły sponsorowane i jakie są ich najważniejsze cechy? Poznaj korzyści wykorzystywania ich w strategii SEO!

czym jest artykuł sponsorowany

Zapewne wiesz, jak ważne jest publikowanie wartościowych treści i budowanie autorytetu strony. Jednym ze sposobów wzmacniania autorytetu są artykuły sponsorowane – subtelne, lecz potężne narzędzia w arsenale każdego specjalisty SEO.

W tym artykule przedstawię, czym są i jak te z pozoru zwyczajne teksty mogą przyczynić się wzmocnienia Twojej obecności w wynikach wyszukiwania. Po przeczytaniu tego tekstu będziesz również wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu publikacji sponsorowanych i jakie teksty tworzyć, by przyniosły maksymalną korzyść dla użytkownika jak i wyszukiwarki Google.

Czym są artykuły sponsorowane?

Artykuły sponsorowane to płatne treści publikowane na zewnętrznych serwisach internetowych, które mają na celu promocję marki lub produktu. Są one integralną częścią strategii marketingowej, znaną jako native advertising. Cechą charakterystyczną tych artykułów jest ich naturalne dopasowanie do stylu i tonu danego portalu internetowego, co sprawia, że czytelnik może je postrzegać jako standardowe treści, a nie bezpośrednią reklamę.

Teksty te są zwykle tworzone przez ekspertów, dziennikarzy lub doświadczonych copywriterów, co gwarantuje ich wysoką jakość i wartość merytoryczną. Często łączą w sobie informacje edukacyjne z delikatnymi wzmiankami o marce, co jest kluczowe dla skutecznej promocji w internecie.

W kontekście SEO artykuły sponsorowane to płatne treści publikowane na zewnętrznych serwisach internetowych, które mają na celu nie tylko promowanie marki lub produktu, ale również wpływają na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Są one wykorzystywane do budowania wartościowego profilu linkowego, co jest jednym z kluczowych elementów strategii SEO.

artykuł sponsorowany a pozycjonowanie SEO

Poprzez umieszczanie linków zwrotnych w artykułach sponsorowanych, można poprawić widoczność i autorytet konkretnej podstrony lub całego serwisu, co przekłada się na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Ważne jest jednak, aby całość wyglądała naturalnie, a także, aby stosować się do wytycznych Google, takich jak Google, dotyczących oznaczania linków sponsorowanych.

Artykuły sponsorowane — jaki jest ich cel?

Cele artykułów sponsorowanych, choć zróżnicowane, zawsze koncentrują się na wzmacnianiu obecności marki w Internecie oraz osiąganiu konkretnych korzyści biznesowych.

Przykładowe cele to:

 • Zwiększenie sprzedaży. Jednym z głównych celów artykułów sponsorowanych jest zwiększenie sprzedaży. Poprzez atrakcyjne i wartościowe treści, firmy mogą skutecznie przyciągać potencjalnych klientów na swoje strony, zachęcając ich do zakupów.
 • Budowanie świadomości marki. Artykuły sponsorowane są także doskonałym narzędziem do budowania świadomości marki. Dzięki publikacji w renomowanych serwisach marka może dotrzeć do nowych grup odbiorców, zwiększając swoje rozpoznawanie na rynku.
 • Pozyskiwanie nowych klientów. Dla marek na początku swojej drogi, artykuły sponsorowane są kluczowe w zdobywaniu nowych klientów. Są one szczególnie skuteczne w dotarciu do osób, które mogły nie mieć wcześniej styczności z daną marką.
 • Budowanie pozycji na rynku. Publikacja w uznanych mediach może znacznie podnieść wartość brandu, szczególnie takiego, który dopiero wchodzi na rynek lub jest mniej znany. Dzięki artykułom sponsorowanym można skutecznie zbudować solidną reputację i uznanie w branży.

Wpływ artykułów sponsorowanych na SEO

Wiesz już, że w SEO artykuły sponsorowane pełnią kluczową rolę w poprawie widoczności strony internetowej. Są one jednym z elementów, które mogą odróżnić Twój sklep/stronę w stosunku do konkurencji. Bo tak naprawdę jeśli posiadasz dobrą optymalizację techniczną i wysokiej jakości treści, to kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, są linki z portali zewnętrznych.

co daje artykuł sponsorowany - SEO

Do czego przyczyniają się publikacje sponsorowane?

 1. Budowanie silnego profilu linkowego. Artykuły sponsorowane są niezbędnym narzędziem w budowaniu profilu linkowego. Dziś bardzo trudno jest o naturalne linki (które swoją drogą są najbardziej wartościowe), a publikacje sponsorowane są stosunkowo prostym sposobem na zwiększenie linków zewnętrznych z parametrem “dofollow”.
 2. Poprawa widoczności w wyszukiwarkach. Dzięki wartościowym linkom z artykułów sponsorowanych Twoja strona może uzyskać wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Jest to możliwe dzięki zwiększeniu autorytetu strony w oczach algorytmów Google.
 3. Zwiększenie ilości naturalnych publikacji zewnętrznych. Wysokiej jakości artykuły sponsorowane mogą mieć długoterminowy wpływ na pozycjonowanie Twojej strony. Teksty sponsorowane, które dają jakąś korzyść użytkownikowi, mogą prowadzić do organicznych udostępnień i dodatkowych linków zwrotnych, co dalej wzmacnia profil SEO strony.

Wybór portalu do publikacji artykułów sponsorowanych

Zanim jednak przystąpisz do publikacji artykułów sponsorowanych, kluczowy jest świadomy wybór wyboru odpowiednich portali. Wybór ten powinien być oparty nie tylko na spójności treści z wartościami Twojej marki, ale również na szeregu parametrów SEO, które są istotne dla osiągnięcia optymalnych wyników.

Zdobywaj wysokie pozycje w wyszukiwarce

Poniżej znajdziesz elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze portalu do publikacji artykułów sponsorowanych, aby maksymalizować ich efektywność i unikać potencjalnych pułapek.

Kluczowe kryteria wyboru medium

 • Zgodność z wartościami marki. Wybieraj serwisy, które odpowiadają wartościom Twojej marki oraz mają podobny ton i styl komunikacji.
 • Grupa docelowa. Upewnij się, że wybrany portal dociera do Twojej grupy docelowej lub jest zgodny/podobny tematycznie do strony, którą chcesz podlinkować.
 • Autorytet i wiarygodność. Wybieraj serwisy o ugruntowanej pozycji i wysokim autorytecie w branży.

Analiza parametrów SEO

 • Trust Flow i Domain Rating. Wybieraj strony o wysokich wartościach tych wskaźników.
 • Ruch i widoczność. Zwracaj uwagę na ruch na stronie i jej widoczność w wyszukiwarkach.
 • Liczba linkujących domen. Wyższa liczba wskazuje na większe zaufanie wśród innych stron.
jak wybrać portal do publikacji artykułów sponsorowanych

Uważaj na 'toksyczne’ linki

 • Unikaj serwisów o wątpliwej reputacji lub niskiej jakości, które mogą zaszkodzić Twojemu SEO.
 • Zwracaj uwagę, czy link, który chcesz zdobyć nie posiada sztucznie podbitych wskaźników SEO. Niektórzy wydawcy podbijają te parametry, aby portal wyglądał na mocny, gdzie w rzeczywistości nie generuje on żadnego przydatnego ruchu organicznego.

Wskazówki dotyczące tworzenia skutecznych artykułów sponsorowanych

Wiesz już jakie korzyści płyną z publikacji sponsorowanych, a także gdzie warto je umieszczać. Jednak jakie powinny być treści artykułów, które publikujemy? Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę:

 • Zrozumienie celu artykułu. Określ jasny cel artykułu, np. zwiększenie świadomości marki, generowanie leadów, czy edukacja odbiorców. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy posiadasz określone KPI w danym projekcie.
 • Tworzenie wartościowej treści. Upewnij się, że treść jest wartościowa i angażująca czytelników, dostarczając im użytecznych informacji lub rozwiązując ich problemy. Zbyt otwarte reklamowanie swojej firmy w publikacji sponsorowanej może odepchnąć potencjalnego czytelnika od zapoznania się z całą treścią.
 • Dopasowanie do medium i odbiorców. Dostosuj treść do stylu i oczekiwań portalu, w którym artykuł zostanie opublikowany, oraz do preferencji i potrzeb jego odbiorców. Tekst w podobnym tonie nie będzie odstawał od reszty wpisów na blogu, a jak wiemy im bardziej naturalnie wyglądający wpis, tym lepiej 🙂
 • Włączanie naturalnych odnośników. Umieszczaj linki do swojej strony w sposób naturalny i kontekstowy, aby nie były postrzegane jako nachalna reklama. Możesz to zrobić, np. w liście polecanych produktów do danej czynności.

Po publikacji artykułu nie pozostawiaj go samego sobie. Monitoruj wyniki wpisów sponsorowanych, aby zrozumieć ich wpływ na Twoje cele marketingowe i SEO. 

Podsumowanie — czyli artykuły sponsorowane od A do Z

Artykuły sponsorowane są potężnym narzędziem nie tylko w arsenale specjalisty SEO, ale również każdego marketera, który chce zwiększyć rozpoznawalność marki. Ich odpowiednie wykorzystanie może znacząco przyczynić się do zwiększenia widoczności marki w Internecie, a także poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania.

Pamiętaj jednak, że sukces w SEO wymaga przemyślanej strategii i stałej analizy działań. Właściwie wykorzystane artykuły sponsorowane, mogą być znaczącym elementem tej strategii, jednak pamiętaj, że jest to tylko jedna z cegiełek, którą warto uwzględnić w drodze do Twojego celu.

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 108

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
pawel_wiszniewski
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej