Kluczowe wskaźniki efektywności w SEO

Jeśli prowadzisz własny biznes, doskonale wiesz, jak ważne jest śledzenie efektywności Twoich działań. W tym artykule znajdziesz najważniejsze wskaźniki dotyczące SEO. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, które KPI warto monitorować!

KPI czyli kluczowe wskaźniki efektywności pozwalają nam nie tylko śledzić postępy, ale również identyfikować obszary wymagające poprawy. Dzięki nim możemy podejmować świadome decyzje, które przyczynią się do zwiększenia widoczności naszej strony w wyszukiwarkach oraz przyciągnięcia większej liczby użytkowników. W tym artykule omówimy najważniejsze wskaźniki KPI w SEO, które warto monitorować, aby maksymalizować efektywność działań optymalizacyjnych.

Czym są KPI i dlaczego warto je mierzyć?

Kluczowe wskaźniki efektywności w SEO są to konkretne metryki, które pozwalają mierzyć skuteczność działań SEO. Mogą one obejmować miary takie jak ruch organiczny, widoczność strony czy ocenę skuteczności działań SEO. Dobrze ustalone KPI związane z frazami kluczowymi prowadzą do efektywnej optymalizacji witryny oraz poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Monitorowanie KPI w SEO jest kluczowe, ponieważ pozwala na ocenę skuteczności strategii oraz podejmowanie świadomych decyzji opartych na danych. Dzięki KPI możemy zidentyfikować, które działania przynoszą najlepsze rezultaty i skupić się na ich optymalizacji. KPI umożliwiają również szybkie wykrywanie problemów i wprowadzenie niezbędnych korekt, co pomaga w utrzymaniu konkurencyjności i osiąganiu celów biznesowych. W efekcie, regularne śledzenie KPI przyczynia się do lepszego zarządzania budżetem marketingowym i zwiększa zwrot z inwestycji (ROI).

Przykładowe kluczowe wskaźniki efektywności w SEO

Poniżej przedstawiam konkretne narzędzia wraz ze wskaźniki, które mogą być naszymi KPI w kampanii SEO.

 1. Google Analytics 4 (GA4)

Wskaźniki:

 • Ilość nowych użytkowników organicznych
  Mierzymy liczbę nowych odwiedzających, którzy trafili na stronę przez wyniki organiczne w danym okresie.
 • Ilość nowych użytkowników organicznych % rok do roku
  Porównuje liczbę nowych użytkowników organicznych z analogicznym okresem w poprzednim roku, dzięki czemu niwelujemy efekt sezonowości.
pozyskiwanie użytkowników GA4

Google Analytics 4 to m.in. monitoring ilości wejść nowych użytkowników na naszą stronę z podziałem na kanały pozyskania

 1. Google Search Console (GSC)

Wskaźniki:

 • Ilość kliknięć
  Liczba kliknięć w wyniki wyszukiwania prowadzące do naszej strony.
 • Ilość kliknięć % rok do roku
  Porównanie procentowe liczby kliknięć z poprzednim rokiem.
 • Ilość wyświetleń
  Liczba wyświetleń, kiedy nasza strona pojawiła się w wynikach wyszukiwania.
 • Średnia pozycja
  Średnia pozycja, jaką nasza strona zajmuje w wynikach wyszukiwania na wszystkie słowa kluczowe na jakie pojawia się w wynikach Google.
google search console i skuteczność w wynikach wyszukiwania

Dzięki Google Search Console możemy monitorować m.in. liczbę kliknięć oraz wyświetleń naszej domeny w Google, porównując te dane do analogicznego okresu sprzed roku. 

 1. Ahrefs / Senuto / Semstorm

Wskaźniki:

 • Ilość szacunkowego ruchu
  Estymacja ruchu na stronie na podstawie pozycji słów kluczowych i ich wolumenu wyszukiwań.
 • Ilość fraz w TOP 1-3
  Liczba słów kluczowych, dla których strona zajmuje pozycje od 1 do 3.
 • Ilość fraz w TOP 4-10
  Liczba słów kluczowych, dla których strona zajmuje pozycje od 4 do 10.
Ahrefs - wyniki słów kluczowych

Wykresy z aplikacji Ahrefs dotyczące szacunkowego ruchu z wyników organicznych Google oraz ilości słów kluczowych w konkretnych przedziałach pozycji

 1. SE Ranking

Wskaźniki:

 • Średnia pozycja monitorowanych fraz
  Średnia pozycja w Google, jaką zajmuje nasza strona na określone wcześniej słowa kluczowe.
 • Procent fraz w TOP 3 / TOP 5 / TOP 10
  Procentowa ilość słów kluczowych w poszczególnych przedziałach pozycji w Google (na określone wcześniej frazy).
SE Ranking i średnia pozycja fraz

Dzięki aplikacji SE Ranking możemy monitorować m.in. średnią pozycję naszej strony na określone frazy

Jak monitorować KPI?

Monitorowanie KPI w SEO może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy korzystamy z wielu narzędzi analitycznych. Pomocne jest zintegrowanie danych, aby uzyskać kompleksowy obraz wydajności naszej strony. Jednym z narzędzi, które to umożliwia, jest Looker Studio (dawniej Google Data Studio). Poniżej główne zalety tego narzędzia:

 • Konsolidacja danych
  Looker Studio umożliwia importowanie danych z różnych narzędzi SEO, co pozwala na stworzenie zintegrowanych raportów. Można połączyć dane o ruchu organicznym, widoczności w wyszukiwarkach, kliknięciach, średnich pozycjach fraz kluczowych, itd.
 • Tworzenie interaktywnych raportów
  Dzięki interaktywnym pulpitom nawigacyjnym możemy śledzić kluczowe wskaźniki w czasie rzeczywistym. Looker Studio oferuje różnorodne wizualizacje, takie jak wykresy, tabele i mapy, które pomagają w analizie danych.
 • Personalizacja raportów
  Looker Studio umożliwia dostosowanie raportów do indywidualnych potrzeb. Możemy tworzyć raporty dostosowane do różnych odbiorców, takich jak menedżerowie marketingu, specjaliści SEO czy zarząd firmy.
 • Automatyzacja raportowania
  Możliwość automatycznego generowania i wysyłania raportów w określonych odstępach czasu, co oszczędza czas i zapewnia regularne aktualizacje danych.
Looker Studio i raporty z różnych aplikacji

Looker Studio umożliwia konfigurowanie złożonych raportów z danymi z różnych aplikacji

Monitorowanie KPI za pomocą Looker Studio pozwala na lepsze zarządzanie strategiami SEO, szybsze wykrywanie problemów oraz podejmowanie świadomych decyzji opartych na skonsolidowanych danych.

Podsumowanie

Kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) w SEO odgrywają kluczową rolę w ocenie skuteczności prowadzonych działań. Regularne monitorowanie takich wskaźników jak ruch organiczny, widoczność strony, liczba kliknięć czy średnia pozycja fraz kluczowych pozwala na świadome podejmowanie decyzji i optymalizację strategii. Integracja tych danych z różnych narzędzi za pomocą Looker Studio pozwala na tworzenie zrozumiałych i spersonalizowanych raportów, co znacznie ułatwia zarządzanie SEO i osiąganie lepszych wyników.

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 32

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
wojciech_przekop
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej