Czym są tagi open graph i dlaczego warto z nich korzystać?

Czym są tagi Open Graph i dlaczego warto zastosować je na swojej stronie internetowej? Przeczytaj artykuł i poznaj 4 najważniejsze zalety Open Graph!

tag open graph - co to

Czy chcesz, aby Twoje treści w mediach społecznościowych zawsze prezentowały się jak najlepiej? Dokładnie w tym celu stworzono tagi Open Graph. Czym zatem one są i jak z nich korzystać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Co znajdziesz w artykule:

Czym są tagi open graph?

Tagi Open Graph zostały stworzone przez Facebooka w 2010 roku. Od początku ich istnienia przyświecał im jeden cel – ułatwienie procesu integracji treści na stronie internetowej z platformą społecznościową Marka Zuckerberga.

Tagi open graph są umieszczane w sekcji <head> strony internetowej i poprzedza się je oznaczeniem og:. Dzięki nim możesz mieć kontrolę nad tym, jak Twoje treści będą się prezentować po udostępnieniu ich na platformach społecznościowych oraz korzystać z przydatnych funkcji typu zliczanie interakcji.

Dzięki przydatności takiego rozwiązania tagi Open Graph zostały także zaadaptowane przez inne popularne platformy społecznościowe.

Tagi open graph – zalety

Jeśli content z Twojej strony, która nie korzysta z omawianych tagów, zostanie udostępniony na jakiejś platformie społecznościowej, postara się ona samodzielnie zaciągnąć odpowiednie zdjęcie, wprowadzenie itp.

Zdobywaj wysokie pozycje w wyszukiwarce

Niestety, czasami może to przynieść niezbyt pożądane efekty. Losowy wykres ze środka artykułu przedstawiony w postaci zdjęcia tytułowego raczej nie wzbudzi szczególnego zainteresowania. Uwaga użytkowników na platformach społecznościowych jest bardzo rozproszona, dlatego tekst wprowadzający do danego contentu też nie może być przypadkowy.

4 najważniejsze zalety Open Graph:

  1. Kontrola nad wyglądem treści na mediach społecznościowych: gdy użytkownicy udostępniają link do strony na platformach społecznościowych takich jak Facebook, tagi Open Graph pozwalają określić, jakie zdjęcie, tytuł oraz opis będą wyświetlane. Dzięki temu masz pewność, że treść będzie prezentowana w sposób atrakcyjny i zgodny z Twoimi oczekiwaniami.
  2. Zwiększenie zaangażowania i klikalności: dobra prezentacja udostępnionych linków z pewnością przyciągnie więcej uwagi użytkowników. Jeśli miniaturek, tytuł i opis są dobrze dobrane, zwiększa to szanse na kliknięcie w link i odwiedzenie Twojej strony. Możesz też uzupełnić Open Graph o skuteczne Call to Action, aby jeszcze bardziej zadbać o klikalność.
  3. Poprawa doświadczenia użytkownika: gdy użytkownik chce udostępnić jakiś artykuł lub produkt ze Twojej strony, tagi Open Graph zapewnią, że treść, którą chce podzielić się ze swoimi znajomymi, jest odpowiednio przedstawiona i nie zawiera nieścisłości.
  4. Integracja z wieloma platformami: choć tagi Open Graph zostały pierwotnie stworzone przez Facebooka, są obecnie wspierane przez wiele innych platform społecznościowych. Oznacza to, że korzystając z tych tagów, Twoja strona będzie lepiej integrować się z różnymi platformami, co przekłada się na szersze możliwości promocji i zwiększone zaangażowanie użytkowników.

Dzięki zastosowaniu tagów Open Graph możesz uniknąć tych problemów, określając wybrane parametry tak, jak chcesz (o ich typach więcej w dalszej części artykułu).

Tagi open graph i SEO

Stosowanie tagów Open Graph nie jest traktowane jako czynnik rankingowy, ani nie mają one tak dużego wpływu na pozycjonowanie strony w Google jak choćby znaczniki meta title i meta description.

zalety i korzyści open graph

Nie zmienia to jednak faktu, że warto z nich korzystać. Odpowiednio zoptymalizowane wpisy na mediach społecznościowych na pewno będą chętniej klikane, co przełoży się na większy ruch. Duże zaangażowanie w social media powiązane z Twoim contentem to z kolei bardzo dobry sygnał dla Google.

Tagi open graph – najbardziej przydatne rodzaje

Istnieje sporo typów omawianych tagów. Poszczególne platformy wymagają niektórych z nich, podczas gdy inne traktowane są jako opcjonalne. Zwróćmy zatem uwagę na te najczęściej stosowane:

  • og:title

Znacznik ten określa główny tytuł strony, więc w sumie zawsze warto z niego korzystać. Nie istnieją oficjalne wytyczne co do zalecanej długości, jednak 60 znaków ze spacjami (40 na mobile) powinno być w sam raz.

Warto przyłożyć odpowiednią uwagę do og:title, gdyż to właśnie za jego pomocą możesz stworzyć przykuwający uwagę tytuł.

  • og:url

Korzystaj z kanonicznego adresu URL, aby nie doszło do zamieszania w kwestii gromadzenia danych (np. zliczania polubień).

  • og:image

Kolejny tag jest bardzo ważny, gdyż to w końcu zdjęcie zajmuje większą część fragmentu dotyczącego udostępnionego contentu.

Jeśli chodzi o kluczowe podstrony, na których popularności w mediach społecznościowych szczególnie Ci zależy, stosuj specjalnie przygotowane obrazki. W przypadku pozostałych stron wystarczy zdjęcie logo lub czegoś innego, co jasno kojarzy się z Twoją marką.

  • og:type

Za pomocą tego tagu możesz określić typ treści np. artykuł lub film. W większości przypadków wystarczą zwykle dwa oznaczenia – article dla wpisów blogowych oraz website dla reszty podstron.

Jeśli chodzi o inne kategorie, to niektóre z nich mają kilka powiązanych ze sobą oznaczeń. Przykładowo w przypadku muzyki (music) istnieją jeszcze pochodne znaczniki odnoszące się do albumu, konkretnego utworu, czy wykonawcy (odpowiednio music:album, music:album:track, music:album:musician).

  • og:description

Tag ten to w sumie odpowiednik meta description. Jeśli będzie to mieć sens, możesz nawet skopiować do niego meta opis. Gdy planujesz specjalnie go dostosować, trzymaj się też tych samych zasad – zawrzyj odpowiednie słowa kluczowe i pisz krótko oraz zwięźle.

Tagi open graph – jak je sprawdzić?

Aby mieć pewność, że właściwie zaimplementowałeś tagi Open Graph, skorzystaj z następujących narzędzi:

Tagi open graph – podsumowanie

Za pomocą tagów Open Graph możesz w łatwy sposób zadbać o to, jak udostępnienia dotyczące Twojego contentu będą się prezentować w mediach społecznościowych. Wykorzystaj zatem to narzędzie, a na pewno zyska na tym Twoja witryna oraz reputacja w social mediach.

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 122

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
olga_golaszewska
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej