Jak usunąć negatywne opinie w Google?

Twoja firma otrzymała negatywną opinię? Masz podejrzenie, że recenzja jest fałszywa lub jest to spam? Sprawdź, co możesz zrobić! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj sposoby na usunięcie negatywnej opinii w Google.

negatywne opinie w Google

Negatywne opinie w Google, a dokładniej w wizytówce Google mogą znacząco wpłynąć na reputację Twojej firmy. Usunięcie ich nie zawsze jest proste, ale istnieją metody, które mogą Ci w tym pomóc. Kluczowe jest jednak zrozumienie, tego że nie wszystkie opinie kwalifikują się do usunięcia – a wyłącznie te, które naruszają regulamin.

Z tego artykułu dowiesz się m.in., jak krok po kroku zgłaszać nieodpowiednie recenzje, co zrobić, gdy zgłoszenie nie przynosi efektu, oraz jakie są alternatywne metody radzenia sobie z negatywnymi opiniami, aby skutecznie zarządzać wizerunkiem swojej firmy w Internecie.


Zapraszam do lektury 🙂 

Rodzaje opinii kwalifikujących się do usunięcia

Usuwanie negatywnych opinii w Google wymaga zrozumienia polityki treści platformy. Google usuwa tylko te recenzje, które naruszają określone zasady. Oto najczęstsze przypadki:

 • Fałszywe informacje. Opinie zawierające nieprawdziwe stwierdzenia na temat Twojej firmy, produktów lub usług. Fałszywe recenzje mogą być publikowane przez konkurencję lub niezadowolonych klientów, którzy chcą zaszkodzić reputacji Twojej firmy.
 • Spam. Recenzje wielokrotnie publikowane przez to samo konto lub z fałszywych kont. Spam może obejmować powtarzające się komentarze lub masowe publikowanie negatywnych opinii w krótkim czasie.
 • Obraźliwe treści. Treści zawierające wulgaryzmy, mowę nienawiści lub inne obraźliwe sformułowania. Google stara się utrzymać standardy, które zapewniają bezpieczne i przyjazne środowisko dla wszystkich użytkowników.
 • Treści seksualne lub wulgarne. Recenzje o charakterze seksualnym lub nieprzyzwoitym. Takie opinie są natychmiast usuwane, gdy tylko zostaną zgłoszone.
 • Podszywanie się pod inne osoby. Opinie wystawione przez osoby udające innych użytkowników. Google stara się zapobiegać tego typu oszustwom, aby zapewnić autentyczność recenzji.
 • Reklamy i promocje. Opinie służące promowaniu innych produktów lub usług, szczególnie konkurencyjnych. Google zabrania wykorzystywania recenzji do celów marketingowych.

Google nie usuwa opinii tylko dlatego, że są negatywne, jeśli nie naruszają wyżej wymienionych zasad. Przed zgłoszeniem recenzji warto upewnić się, że kwalifikuje się ona do usunięcia zgodnie z polityką Google.

Przeczytaj dodatkowo: Oszustwa na wizytówkę Google Moja Firma – 7 najczęstszych sposobów naciągaczy

Procedura zgłaszania negatywnych opinii

złe opinie w Google - co zrobić?

Jeśli już wiesz, że negatywna opinia narusza zasady Google, możesz zgłosić ją do usunięcia. Proces ten można przeprowadzić na różnych urządzeniach, ale ogólne kroki są podobne:

 • Zaloguj się na konto Google Moja Firma.
  Urządzenia mobilne. Otwórz aplikację Google Moja Firma, zaloguj się na swoje konto, wybierz swoją firmę, przejdź do sekcji „Opinie”, znajdź recenzję i kliknij „Zgłoś nieodpowiednią treść”.
  Komputer. Zaloguj się na swoje konto Google Moja Firma, przejdź do sekcji „Opinie” w profilu Twojej firmy, znajdź recenzję, kliknij ikonę trzech kropek i wybierz „Zgłoś nieodpowiednią treść”.
 • Wybierz powód zgłoszenia.

Po wybraniu opcji zgłoszenia nieodpowiedniej treści, wybierz odpowiedni powód z listy dostępnych opcji. Możesz wybrać takie powody jak „spam”, „fałszywe informacje” czy „obraźliwe treści”.

Uzasadnij swoje zgłoszenie i dodaj szczegółowe informacje na temat naruszenia zasad.

 1. Weryfikacja zgłoszenia.

Google przeprowadza weryfikację zgłoszeń, a to może potrwać kilka dni. Zespół Google analizuje zgłoszenie i podejmuje decyzję o usunięciu lub pozostawieniu opinii.

Co zrobić, gdy zgłoszenie nie przynosi efektu?

Proces weryfikacji zgłoszeń przez Google może trwać kilka dni. Jeśli po tym czasie opinia nadal nie zostanie usunięta, można podjąć dalsze kroki:

Bezpośredni kontakt z obsługą Google Moja Firma

Jeśli zgłoszenie nie przyniosło efektu, skontaktuj się z działem obsługi klienta Google Moja Firma poprzez formularz kontaktowy, czat lub telefonicznie. Przygotuj od razu szczegółowe uzasadnienie, podając konkretne naruszenia zasad Google lub przepisy prawa, które opinia mogła naruszyć. Następnie poczekaj na odpowiedź od działu obsługi – może to potrwać kilka dni. Pracownicy Google dokładnie analizują każdą sprawę, dlatego ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość. W przypadku odrzucenia zgłoszenia, masz możliwość odwołania się od decyzji, przygotowując dodatkowe informacje lub dowody, które mogą wesprzeć Twoje odwołanie.

Samo odwołanie powinno być konkretne i rzeczowe, a także powinno zawierać wszystkie istotne szczegóły dotyczące naruszenia zasad Google.

opinie w wizytówce Google

Alternatywne metody radzenia sobie z negatywnymi opiniami

Jeśli nie możesz usunąć negatywnej opinii, istnieją inne sposoby na zarządzanie reputacją Twojej firmy. Są to 

Pozyskiwanie pozytywnych recenzji

Zachęcaj zadowolonych klientów do zostawiania pozytywnych opinii. Możesz to zrobić poprzez bezpośrednie prośby, e-maile follow-up po zakupach, a także oferując niewielkie zniżki lub bonusy za wystawienie recenzji.

Organizuj kampanie promocyjne, które motywują klientów do dzielenia się pozytywnymi doświadczeniami.

Odpowiadanie na recenzje

Odpowiadaj na negatywne opinie w sposób profesjonalny i uprzejmy. Pokaż, że cenisz feedback i jesteś gotowy do rozwiązania problemów.

Przyjmuj krytykę konstruktywnie i staraj się wprowadzać zmiany, które poprawią jakość Twoich usług.

Każda odpowiedź powinna być spersonalizowana i ukierunkowana na rozwiązanie problemu przedstawionego przez klienta.

Ponad 600 tys. zł przychodu z kampanii Google Ads
w 7 miesięcy

Monitorowanie opinii

Regularnie monitoruj opinie o swojej firmie i szybko reaguj na wszelkie problemy. Istnieją narzędzia do monitorowania recenzji, które mogą pomóc w zarządzaniu opiniami.

Bądź aktywny w odpowiadaniu na opinie, zarówno pozytywne, jak i negatywne, aby pokazać, że dbasz o swoich klientów i ich zdanie ma dla Ciebie znaczenie.

Poprawa jakości usług

Budowanie pozytywnego wizerunku firmy to kluczowy element strategii SEO i zarządzania reputacją online. W odpowiedni sposób zarządzane recenzje mogą nie tylko poprawić wizerunek firmy, ale także przyciągnąć nowych klientów. Negatywne opinie, choć mogą być wyzwaniem, mogą również stać się okazją do pokazania zaangażowania i profesjonalizmu Twojej firmy.

Podsumowanie

Negatywne opinie w Google mogą znacząco wpłynąć na reputację firmy, dlatego ich usuwanie jest istotnym elementem zarządzania wizerunkiem online. Usunięcie recenzji jest możliwe wtedy, gdy naruszają one regulamin Google. Google przeprowadza weryfikację zgłoszeń, co może potrwać kilka dni, a w razie niepowodzenia można skontaktować się bezpośrednio z obsługą Google Moja Firma.

Jeśli usunięcie negatywnej opinii nie jest możliwe, warto skupić się na alternatywnych metodach zarządzania reputacją. Pozyskiwanie pozytywnych recenzji od zadowolonych klientów, profesjonalne i uprzejme odpowiadanie na negatywne opinie, regularne monitorowanie recenzji oraz ciągła poprawa jakości usług to kluczowe działania.

Negatywne opinie, mimo że stanowią wyzwanie, mogą również być okazją do pokazania zaangażowania i profesjonalizmu firmy, co przy odpowiednim zarządzaniu może przekształcić się w pozytywny wizerunek.

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 28

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
pawel_wiszniewski
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej