Strona typu one page – czym jest i po co się ją stosuje?

Czym jest strona typu one page? Czym różni się od popularnego landing page’a? Sprawdź, w których branżach one page sprawdzi się najlepiej.

czym jest strona

W dobie cyfryzacji i rosnącej liczby stron internetowych wybór odpowiedniego formatu strony jest kluczowy dla sukcesu każdego przedsięwzięcia online. Jednym z popularnych formatów, który zdobywa coraz więcej zwolenników, jest strona typu one page. Ale czym właściwie jest strona tego typu i dlaczego warto się na nią zdecydować? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest one page?

Strona typu one-page to strona internetowa, która zawiera wszystkie niezbędne informacje i elementy na jednej, przewijanej stronie. Nie ma tu podstron, na które można by przekierować użytkownika. Wszystko, co jest potrzebne, znajduje się na jednej stronie, co ułatwia nawigację i zwiększa szanse na zatrzymanie uwagi użytkownika.

One page a landing page?

One page i landing page są bardzo często mylone, choć są to dwa różne typy stron. Mają one pewne podobieństwa, ale dla doświadczonego web developera i marketera ich odróżnienie jest banalnie proste.

Podobieństwa

 • Oba typy stron są zwykle prostsze i bardziej skoncentrowane na jednym celu niż tradycyjne strony wielostronicowe.
 • One page jak i landing page są zwykle dobrze zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych.

Różnice

 • Landing page jest zwykle bardziej skoncentrowana na jednej konkretnej akcji lub celu, podczas gdy strona typu one page może mieć kilka różnych celów i typów treści.
 • Strony one page są często używane jako strona główna, podczas gdy landing page są zwykle częścią większej strategii marketingowej i nie służą jako główna strona internetowa.
 • W landing page’ach częściej pojawiają się przyciski CTA do wykonania jakiejś akcji, a także formularze kontaktowe (choć może to zależeć od rodzaju działalności).

Główne cechy stron one page

Charakterystyka one page i landing page
 • Prostota. Strony tego typu są zwykle bardzo proste w nawigacji, co sprawia, że są idealne dla osób, które nie są zbyt zaznajomione z korzystaniem z internetu.
 • Skupienie na treści. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, treść musi być dobrze przemyślana i skoncentrowana na najważniejszych informacjach.
 • Interaktywność. Często stosuje się różne efekty graficzne i animacje, aby strona była bardziej angażująca.

Dlaczego warto wybrać stronę typu One Page?

Skoro rozumiesz już, czym jest strona typu „one page” i jakie są jej główne cechy, zapewne naturalnie nasuwa Ci się pytanie: dlaczego warto zdecydować się na taki format strony?

Oto kilka kluczowych argumentów, które mogą przekonać do wyboru tego właśnie typu strony internetowej:

 1. Koszt i czas realizacji. Strony typu one page są zazwyczaj tańsze i szybsze do zrealizowania niż strony wielostronicowe. To sprawia, że są one atrakcyjną opcją dla małych przedsiębiorstw i niewielkich twórców.
 2. Analiza danych i śledzenie użytkowników. Ze względu na prostą strukturę, analiza zachowań użytkowników na stronie typu one page jest znacznie prostsza. Można łatwo zobaczyć, jak długo użytkownicy pozostają na stronie, jak przewijają i na jakich sekcjach najdłużej się zatrzymują.
 3. Wpływ na wskaźniki konwersji. Strony one page często mają wyższe wskaźniki konwersji, ponieważ użytkownik nie musi przechodzić przez wiele podstron, aby dokonać zakupu czy podjąć inną akcję. Jednakże to również oznacza, że muszą być one bardzo dobrze zaprojektowane, aby skutecznie prowadzić użytkownika do konwersji.
 4. Ograniczenia w zakresie treści. Chociaż strony one page są świetne dla prostych komunikatów i akcji, mogą być niewystarczające dla skomplikowanych witryn z dużą ilością informacji. Na przykład, sklepy internetowe z dużą liczbą produktów czy portale informacyjne mogą nie być najlepszym miejscem dla tego typu strony.
 5. Wpływ na pozycjonowanie lokalne. One page mogą być mniej efektywne w kontekście lokalnego SEO, ponieważ brakuje im głębokości treści i możliwości optymalizacji dla różnych lokalnych słów kluczowych.
 6. Aktualizacje i skalowalność. Aktualizowanie strony typu one page jest zazwyczaj łatwiejsze, ale skalowanie takiej strony może być wyzwaniem. Dodanie nowych sekcji czy funkcji może wymagać przemyślenia całego układu i designu.
 7. Wpływ na społeczności. Strony one page są łatwe do udostępniania i zazwyczaj bardziej „social media friendly”. Jednakże brak indywidualnych podstron utrudnia bezpośrednie linkowanie do konkretnych sekcji treści.

One page — zalety

Po zrozumieniu podstawowych cech strony typu one page warto zastanowić się, jakie konkretne korzyści można z niej uzyskać. W tej sekcji przyjrzymy się zaletom, które sprawiają, że strony jednostronicowe stają się coraz bardziej popularnym wyborem w różnych kontekstach.

 • Prostota i łatwość nawigacji. Jednym z największych atutów one page jest jej prostota i łatwość nawigacji. Użytkownik nie musi się martwić o to, gdzie znajduje się jakakolwiek informacja, ponieważ wszystko jest na wyciągnięcie ręki.
 • Wysoka jakość UX/UI. Dobrze zaprojektowana strona one page oferuje znakomite doświadczenie użytkownika (UX) oraz interfejs użytkownika (UI). Odpowiednie rozmieszczenie elementów, klarowne CTA (wezwania do działania) i estetyczny design sprawiają, że użytkownik chętniej pozostaje na stronie.
 • Optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych. One page są często bardziej responsywne i lepiej dostosowane do urządzeń mobilnych, co jest dużym plusem w erze smartfonów.

Wady one page

Chociaż strony typu one page mają wiele zalet, istnieją również pewne wady, które warto wziąć pod uwagę.

 • Ograniczone możliwości SEO. Jednostronicowe strony internetowe mogą mieć trudności z optymalizacją dla wyszukiwarek (SEO). Brak wielu podstron oznacza mniej możliwości dla słów kluczowych, meta opisów i innych elementów SEO.
 • Możliwe problemy z wydajnością. Z powodu dużej ilości treści i elementów graficznych na jednej stronie, mogą wystąpić problemy z wydajnością, szczególnie na starszych komputerach czy słabszych połączeniach internetowych.
 • Brak głębokości treści. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, strony typu „one page” mogą nie oferować tak głębokiej i szczegółowej treści, jak strony wielostronicowe.
Przykład strony typu one page

W jakich branżach i kontekstach najczęściej się je stosuje?

 • Portfolio. Idealne dla freelancerów i artystów, którzy chcą zaprezentować swoje prace w atrakcyjny i zrozumiały sposób.
 • Małe firmy i startupy. Dla firm, które nie potrzebują skomplikowanej strony z wieloma podstronami.
 • Landing pages. Strony promocyjne i reklamowe często korzystają z formatu „one page” dla skuteczniejszej konwersji.

Przykłady użycia:

 • Strony-wizytówki dla profesjonalistów,
 • strony produktowe dla jednego konkretnego produktu lub usługi,
 • strony wydarzeń i konferencji.

Porównanie z innymi typami stron

Strony wielostronicowe

Zalety: Więcej miejsca na treść, lepsze możliwości SEO.

Wady: Mogą być trudniejsze w nawigacji i utrzymaniu.

Strony z dynamicznym ładowaniem treści

Zalety: Szybkie ładowanie, dobre doświadczenie użytkownika.

Wady: Mogą być trudne w optymalizacji SEO.

Blogi, fora, itd.

Zalety: Możliwość angażowania społeczności, duże możliwości SEO.

Wady: Wymagają regularnej aktualizacji i moderacji.

Podsumowanie

W świecie marketingu, gdzie uwaga jest najcenniejszą walutą, wybór odpowiedniego formatu strony internetowej może być decydujący dla sukcesu Twojego biznesu online. Strony typu one page oferują wiele korzyści, takich jak prostota, skupienie na treści i interaktywność, które mogą być atrakcyjne dla różnych grup odbiorców. Chociaż nie są one idealnym rozwiązaniem dla każdego, w określonych kontekstach, takich jak portfolio, małe firmy i kampanie reklamowe, mogą być niezwykle efektywne.

Z drugiej strony, warto również zwrócić uwagę na pewne ograniczenia, takie jak potencjalne problemy z SEO czy wydajnością. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, czym są strony one page, jakie mają zalety i wady, oraz w jakich sytuacjach najlepiej je stosować.

Jeśli ten artykuł rozbudził Twoje zainteresowanie i chcesz dowiedzieć się więcej o marketingu w internecie, zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami!

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 96

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
pawel_wiszniewski
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej