Struktura adresów URL — czy ma wpływ na SEO?

Z tego artykułu dowiesz się, jakie znaczenie ma struktura adresów URL w SEO Twojego e-commerce i przeczytasz o najlepszych praktykach ich optymalizacji.

Struktura adresów URL w e-commerce

Adresy URL są jednym z ważniejszych elementów, które należy wziąć pod lupę podczas sprawdzania strony pod kątem SEO. Dzięki nim w kilka minut jesteśmy w stanie zweryfikować, czy w obrębie strony występują duplikaty treści lub jak prezentuje się struktura strony. Niestety, wiele sklepów nie posiada odpowiednio zoptymalizowanych URLi, przez co mogą tracić klientów.

Zrozumienie i optymalizacja adresów URL to zatem nie tylko kwestia techniczna, ale przede wszystkim strategiczna, mająca bezpośredni wpływ na SEO.

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz dokładnie wiedział, na co zwrócić uwagę analizując adresy, dzięki czemu zwiększysz widoczność strony i ułatwisz dostęp do jej zawartości

Czym jest adres URL?

Adres URL, czyli Uniform Resource Locator, to adres internetowy wskazujący na konkretną stronę lub zasób w sieci. Składa się z kilku elementów, takich jak protokół (http, https), domena, ścieżka dostępu do zasobu i opcjonalnie parametry czy fragmenty. Dobrze skonstruowany adres URL jest nie tylko kluczowy dla użytkownika, by zrozumieć, na jakiej stronie się znajduje, ale również dla wyszukiwarek, które indeksują strony internetowe.

Struktura adresu URL: protokół, subdomena, domena, ścieżka, parametr
Struktura adresu URL

Struktura adresów URL a SEO

Google używa adresów URL do indeksowania i rozumienia struktury Twojej strony. Przejrzyste, logiczne struktury URL są łatwiejsze do przetworzenia i indeksowania, co może pozytywnie wpłynąć na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Ponadto dobrze zbudowane URL-e mogą poprawić doświadczenie użytkownika, co również jest ważnym czynnikiem rankingowym.

Porównanie adresów URL: przejrzysta i logiczna struktura kontra nieczytelny adres URL

Najlepsze praktyki optymalizacji URLi

Podczas optymalizacji adresów URL warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejsze z nich znajdziesz poniżej:

  • Zadbaj, aby Twoje adresy URL były intuicyjne i opisowe, dając przedsmak zawartości strony jeszcze przed jej odwiedzeniem. Takie podejście nie tylko ułatwia użytkownikom nawigację, ale także pomaga wyszukiwarkom zrozumieć strukturę Twojej witryny.
  • Umieszczaj w URL-ach słowa kluczowe, ale rób to z umiarem. Naturalne wkomponowanie fraz kluczowych może podnieść Twoją stronę w wynikach wyszukiwania, ale nadmiar może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego.
  • Krótkie URL-e są nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne, łatwiejsze do udostępniania i zapamiętania. Długie adresy mogą być mylące i mniej atrakcyjne dla potencjalnego odwiedzającego. Ogranicz się do niezbędnych słów i znaków, unikając zbędnych dodatków, które mogą zagmatwać zrozumienie adresu.
  • Zaprojektuj URL-e tak, aby odzwierciedlały hierarchię i strukturę Twojej strony, pomagając zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom w orientacji.

Sprawdź, jak zwiększyć widoczność sklepu na słowa kluczowe o 1433%

  • Używaj myślników do oddzielania słów w adresach URL, co jest zalecaną praktyką, pomagającą wyszukiwarkom w rozpoznawaniu fraz.
  • Zapewnij, aby każdy URL był unikalny i prowadził do konkretnej, jednoznacznie zdefiniowanej strony, co ułatwi indeksowanie i poprawi SEO. W przypadku powtarzających się treści używaj tagów kanonicznych, by wskazać wyszukiwarkom preferowaną wersję strony, unikając problemów z duplikacją. Na ten temat dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.
  • Upewnij się, że Twoja strona korzysta z protokołu HTTPS, co jest sygnałem dla Google, że dbasz o prywatność i bezpieczeństwo użytkowników.

Pamiętaj, że w SEO diabeł tkwi w szczegółach, a adresy URL to tak naprawdę jeden z pierwszych elementów, jakie zobaczy użytkownik przed odwiedzeniem Twojej strony. Optymalizując swoje adresy URL zgodnie z powyższymi wskazówkami, zwiększasz szanse na lepsze pozycje w SERP-ach i widoczność w sieci.

PRO TIP:  Po zmianie adresów URL pamiętaj o dodaniu przekierowań 301 i zweryfikowaniu ich działania. Dzięki temu liczba siwych włosów na Twojej głowie po nagłych spadkach ruchu spadnie do zera 🙂

Zalecenia dotyczące URLi zawarte w dokumentacji Google

Google podkreśla znaczenie prostych i logicznych adresów URL, które są łatwiejsze do zrozumienia zarówno dla użytkowników, jak i robotów wyszukiwarek. Zaleca się unikanie nadmiernego stosowania parametrów, ponieważ mogą one utrudniać indeksowanie. Dodatkowo, używanie słów kluczowych w URL-ach może pomóc w poprawie SEO, pod warunkiem że są one stosowane w sposób naturalny i nie są „upchane”. Ważne jest również, aby struktura URL odzwierciedlała strukturę witryny, co ułatwia nawigację i indeksowanie.

W dokumentacji Google można znaleźć informację, aby w adresach URL nie występowały błędy widoczne na screenie poniżej.

Jakich błędów unikać w adresie URL
Przykładowe błędy w adresach URL

Kanoniczne adresy URL

Kanoniczne adresy URL pozwalają właścicielom stron wskazać wyszukiwarkom preferowaną wersję URL, gdy dostępna jest więcej niż jedna ścieżka do tej samej treści. Dzięki temu unika się problemów z duplikacją treści, co jest istotne dla SEO, ponieważ wyszukiwarki mogą skupić się na indeksowaniu i promowaniu właściwego adresu.

Na przykład, jeśli podstrony

https://mayko.pl/URL
https://mayko.pl/adres-URL
https://mayko.pl/adresy-URL

prowadzą do tej samej treści, właściciel może wybrać jeden z nich jako kanoniczny, informując o tym przez odpowiedni tag w kodzie strony.

Analogicznie możesz zrobić, gdy kategorie lub produkty w Twoim sklepie posiadają parametry filtrowania, lub wariantów produktowych.

Tagi kanoniczne w produktach z wariantami

Narzędzia do analizy i optymalizacji adresów URL

Podstawową analizę adresów URL możesz bez problemu wykonać bez specjalistycznych narzędzi. Jeśli jednak potrzebujesz dokładnej analizy lub Twój sklep jest pokaźnych rozmiarów, przydadzą Ci się aplikacje, które analizę z grubsza wykonają za Ciebie.

Te, które warto polecić to:

Google Search Console

Darmowe narzędzie (must-have każdej osoby w SEO), które umożliwia identyfikację problemów z indeksowaniem i pozwala sprawdzić widoczność URL-ów. Pomaga zrozumieć, jak Google widzi Twoje URL-e i wskazuje, które z nich wymagają poprawek.

Screaming Frog

Jest to zaawansowane narzędzie do przeprowadzania audytu SEO na stronie. Pozwala na szczegółową analizę struktury URL, identyfikując błędy, przekierowania, duplikaty oraz problemy z meta tagami, co jest kluczowe dla optymalizacji.

MOZ

Multi-tool, który oferuje narzędzia do analizy i optymalizacji SEO, w tym analizę linków, słów kluczowych oraz jakości struktury URL. 

Podsumowując, optymalizacja adresów URL jest kluczowa jeśli zależy Ci na wynikach pozycjonowania SEO. Stosując najlepsze praktyki, takich jak używanie intuicyjnych, krótkich URLi z kluczowymi słowami, zapewnienie unikalności adresów i stosowanie tagów kanonicznych, możesz znacząco poprawić pozycję swojej strony w wynikach wyszukiwania. Jednak pamiętaj, że sama optymalizacja URL-i nie wystarczy, by uzyskać wysokie pozycje, ponieważ jest to jedynie jeden z wielu elementów optymalizacji strony pod kątem SEO.

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 89

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
pawel_wiszniewski
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej