Blog w e-commerce – skąd czerpać pomysły na nowe wpisy?

Blog to bardzo ważny punkt styku z klientem w sklepie internetowym. Ale jak sprawić, by treści były wciąż nowe i atrakcyjne? O czym warto pisać i jak się do tego przygotować? W tym artykule znajdziesz wartościowe porady.

blog sklep internetowy pomysły

Generowanie ciągle nowych i angażujących treści na blogu e-commerce jest niezmiernie ważne, jeśli chcemy przyciągnąć i utrzymać uwagę potencjalnego klienta. Zadanie to nie jest jednak łatwe, szczególnie w niszach, w których pula tematów do poruszenia nie należy do największych. Istnieją na szczęście sposoby pozwalające w stosunkowo prosty sposób znaleźć pomysły na wpisy blogowe, które zwiększą branżowy autorytet sklepu oraz generowany ruch organiczny. Jednak jak to zrobić?

W tym artykule skupię się na przedstawieniu praktycznych sposobów na znajdowanie inspiracji do nowych wpisów. Pokażę również, jak zrozumienie potrzeb klientów, współpraca z ekspertami oraz efektywne wykorzystanie narzędzi SEO mogą pomóc w tworzeniu treści, które nie tylko przyciągają uwagę, ale także wzmacniają obecność Twojej marki w Internecie.

Na co zwrócić uwagę gdy zależy nam na dobrych pomysłach na wpisy blogowe?

Niezależnie od tego, czy posiadasz już pewną liczbę wpisów blogowych, czy zaczynasz tę przygodę od zera, Twoje wpisy blogowe powinny być ciekawe i angażujące. Jednak w jaki sposób pisać, by treści rzeczywiście takie były? Oto kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę.

Zrozumienie problemów klientów

Aby Twój blog e-commerce był skutecznym narzędziem, musi odpowiadać na realne potrzeby Twoich klientów. Rozpocznij więc od zgłębienia pytań i wątpliwości, które Twoi klienci najczęściej wyrażają. Możesz to zrobić, analizując zapytania kierowane do działu obsługi klienta, komentarze w mediach społecznościowych, czy recenzje produktów.

Wykorzystaj te informacje do tworzenia tematów i treści, które nie tylko odpowiedzą na te pytania, ale także zaproponują praktyczne rozwiązania. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep z odzieżą, możesz publikować artykuły na temat najnowszych trendów mody, porad jak dobierać rozmiary, czy sposobów konserwacji ubrań.

Pamiętaj, że wartościowe treści to takie, które rozwiązują problemy i odpowiadają na pytania Twoich klientów. W ten sposób nie tylko wzbogacisz zawartość swojego bloga, ale także zbudujesz trwałe relacje z klientami i ugruntujesz pozycję swojej marki jako eksperta w branży.

Zdobywaj wysokie pozycje w wyszukiwarce

Współpraca z ekspertami i klientami

Wzbogacanie bloga e-commerce poprzez współpracę z ekspertami i klientami to kolejny krok ku tworzeniu treści, które przyciągną uwagę i zbudują zaufanie. Zapraszanie ekspertów z branży do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem na Twoim blogu może przynieść nowe perspektywy i pogłębić wartość merytoryczną publikowanych treści. Możesz na przykład organizować wywiady z ekspertami, opublikować wspólne artykuły, czy tworzyć treści oparte na ich wiedzy specjalistycznej.

Ponadto, zaangażowanie klientów w tworzenie treści, takie jak recenzje produktów, case studies czy relacje z ich doświadczeń z Twoimi produktami, może być nieocenionym źródłem autentycznych i przekonujących treści. Opowieści klientów mogą służyć jako realne przykłady zastosowania produktów, co z kolei może inspirować innych klientów do zakupów.

Różnorodność formatów treści

Dostarczanie różnorodnych formatów treści jest kluczowe w utrzymaniu zainteresowania odbiorców Twojego bloga e-commerce. Oto kilka pomysłów na różne typy treści, które możesz wykorzystać:

 • Poradniki How-to. Twórz treści edukacyjne, które pomogą klientom w lepszym wykorzystaniu Twoich produktów.
 • Case Studies. Publikuj studia przypadków klientów, którzy skorzystali z Twoich produktów.
 • Wywiady i recenzje. Organizuj wywiady z ekspertami branżowymi lub publikuj recenzje produktów.
 • Raporty porównawcze. Oferuj porównania produktów, które pomagają klientom w podejmowaniu decyzji zakupowych.
 • Multimedia. Wykorzystaj infografiki, filmy, czy animacje do wizualnego przedstawienia treści.

Optymalizacja SEO

Jako specjalista SEO, nie mogę pominąć aspektu optymalizacji treści pod wyszukiwarki. Tu z jednej strony, Google coraz mocniej naciska na to, by treści były naturalne, jednak z drugiej strony, wciąż widzimy efekty dobrej optymalizacji pod wybrane słowa kluczowe. Szukając pomysłów na nowe wpisy blogowe, warto zatem zwrócić uwagę także na kwestie SEO w sklepie internetowym:

 • Użycie odpowiednich słów kluczowych. Dobierz odpowiednie słowa kluczowe, które odzwierciedlają to, czego szukają Twoi potencjalni klienci. Używaj narzędzi do badania słów kluczowych, aby znaleźć te najbardziej efektywne.
 • Wpisy konkurencji zgarniające duży ruch. Jeśli posiadasz dostęp do jakiegokolwiek narzędzia SEO pozwalającego analizować konkretne strony, w kilka chwil będziesz w stanie znaleźć podstrony generujące największy ruch na stronie konkurenta.
jakie powinny być wpisy blogowe?

Gdzie szukać pomysłów na tematy blogowe?

Wyżej omówiliśmy to, na co warto zwrócić uwagę podczas tworzenia treści, a także skąd możesz w ogólny sposób czerpać pomysły na nowe wpisy. Teraz nareszcie przechodzimy do tego, co w sumie jest tematem tego artykułu, czyli — konkretnych miejsc, w których możemy znaleźć pomysły na wpisy blogowe.

 • Autouzupełnianie Google. To proste, ale potężne narzędzie pokazuje, jakie frazy są najczęściej wpisywane w Google w związku z Twoimi produktami lub branżą. Frazy, które tam znajdziesz, mogą inspirować do tworzenia treści, które odpowiadają na konkretne pytania klientów.
 • AnswerThePublic. To narzędzie agreguje pytania zadawane przez użytkowników w wyszukiwarkach. Dzięki temu możesz tworzyć treści, które odpowiadają na konkretne zapytania i wątpliwości Twoich klientów. Narzędzie jest dostępne w darmowej, jak i płatnej wersji.
 • Ubersuggest. To darmowe narzędzie sugeruje słowa kluczowe i frazy z długiego ogona, które mogą być mniej konkurencyjne, ale bardzo trafne dla Twojej grupy docelowej.
 • Planer słów kluczowych Google Ads. Narzędzie to analizuje słowa kluczowe i pokazuje ich częstotliwość wyszukiwania, co pozwala lepiej zrozumieć, na jakie tematy warto się skupić.
 • Analiza blogów konkurencji. W większości branż będziesz w stanie znaleźć blogi poruszające podobną tematykę, dzięki czemu w łatwy sposób znajdziesz gotowe tematy na wpisy blogowe.
 • ChatGPT. Nie można również zapomnieć o narzędziu AI, które dosłownie w kilka chwil jest w stanie wygenerować ciekawe pomysły na tematyczne wpisy blogowe.

I o tak naprawdę tyle, jeżeli chodzi o podstawowe szukanie pomysłów na tematy blogowe. Dzięki powyższym narzędziom i sposobom powinieneś być w stanie bez problemu stworzyć content plan na najbliższy rok czy dwa.

A jeżeli ciągle czujesz niedosyt, zapraszam do zapoznania się z ostatnią częścią artykułu 🙂 

Analiza content gap za pomocą narzędzia Ahrefs

Ahrefs to potężny scyzoryk, który jest niezastąpiony w pracy każdego SEOwca. Posiada on mnóstwo funkcji, które przydają się na każdym etapie pozycjonowania strony.

Jednym z narzędzi wchodzących w skład arsenału Ahrefs’a, jest analiza Content Gap. Pozwala ona zidentyfikować luki w treściach między Twoim blogiem a blogami konkurentów. Odkrycie tych luk pozwala Ci na stworzenie treści, które wypełnią brakujące obszary, dając Ci przewagę w SEO.

Oto jak wykonać analizę content gap w Ahrefs’ie:

 1. Logowanie do Ahrefs. Zaloguj się na swoje konto w narzędziu Ahrefs. Jeśli posiadasz konto, tego kroku zapewne nie muszę opisywać 🙂
 2. Wprowadzenie adresu twojej strony. W polu 'Your site’ wpisz adres URL Twojej strony e-commerce. Czyli standardowo wyszukaj swoją stronę, tak, jakbyś chciał sprawdzić jej statystyki.
 3. Wybór narzędzia Content Gap. W panelu Ahrefs znajdź i wybierz opcję 'Content Gap’ lub ‘Różnica treści’ w sekcji 'Wyszukiwanie organiczne’.

analiza content gap w Ahrefs

 1. Dodanie konkurentów. W polach 'Competitor’ wprowadź adresy URL konkurentów, których chcesz przeanalizować. Możesz dodać ich adresy ręcznie lub skorzystać z sugestii Ahrefs, które pojawią się po wpisaniu Twojego adresu URL.
  Pro tip. Jeśli szukasz pomysłów tylko na wpisy blogowe, w polu swojej strony internetowej i konkurencji wpisz URL z katalogiem /blog/. Dzięki temu automatycznie odfiltrujesz wszystkie inne nieblogowe frazy, które różnią Twoją stronę internetową od konkurencji.
  Sztuczka zadziała tylko w przypadku stron, których URLe wpisów blogowych wyglądają następująco https://domena1.pl/blog/nazwa-wpisu. Jeśli przykładowy wpis posiada taki URL https://domena1.pl/nazwa-wpisu/, ta sztuczka niestety nie zadziała.
słowa kluczowe w narzędziu Ahfrefs

 1. Analiza i filtracja wyników. Po kliknięciu 'Pokaż słowa kluczowe’, narzędzie wygeneruje listę słów kluczowych, dla których Twoi konkurenci są widoczni w wyszukiwaniu, a Ty nie. Możesz filtrować te wyniki według różnych kryteriów, takich jak liczba konkurentów, którzy dla danego słowa kluczowego rankują, czy pozycja w rankingu.

  Ja polecam skorzystać z filtrów ‘Volume’, ‘KD’ i ‘Liczba słów’, dzięki którym będziesz w stanie wyfiltrować proste frazy (niskie KD, np. <15) z określoną liczbą wyszukiwań i ilością słów.
content gap w narzędziu ahrefs

 1. Ocena wyników. Po nałożeniu filtrów przeanalizuj wyniki, zwracając uwagę na te słowa kluczowe, które mogą być dla Ciebie najbardziej wartościowe. Poszukaj fraz, które są istotne dla Twojej branży i które mogą przyciągnąć odpowiednią grupę docelową. 
 2. Tworzenie tytułów i planowanie treści. Na podstawie analizy fraz, możesz stworzyć tematy wpisów na Twojego bloga. Możesz to zrobić samodzielnie, lub np. poprosić ChatGPT o pomoc 🙂 Pamiętaj, by formaty treści były zróżnicowane, tj. twórz tematy na standardowe artykuły, poradniki, recenzje, itp.

I to by było na tyle, jeżeli chodzi o analizę content gap, która pozwala znaleźć frazy i pomysły na nowe wpisy blogowe. Oczywiście możesz na własną rękę zagłębić się w ten temat nieco mocniej, dzięki czemu otrzymane wyniki będą jeszcze lepsze. Jednak jeśli zastosujesz powyższą listę krok po kroku, gwarantuję Ci, że otrzymasz naprawdę satysfakcjonujące wyniki.

Pomysły na nowe wpisy blogowe — od A do Z

Pomysły na nowe artykuły blogowe możesz znaleźć tak naprawdę wszędzie: w pytaniach lub opiniach klientów, w ciekawych produktach lub usługach, czy nawet w problemach dnia codziennego. W SEO, które od kilku lat skupia się również na content marketingu, możemy jednak te pomysły zbierać w nieco bardziej nowoczesny sposób. Istnieje wiele narzędzi, które ułatwiają to zadanie, a ich odpowiednie wykorzystania może gwarantować sukces Twojego biznesu.

Pamiętaj jednak, że nawet najlepszy temat blogowy nie wystarczy, jeśli Twoje treści nie przyciągają uwagi i nie budują zaufania do marki. Dlatego po stworzeniu content planu, przygotuj również brief do każdego artykułu, aby możliwie najlepiej opisać dany temat.

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 91

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
pawel_wiszniewski
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej