ChatGPT w SEO — jak i do czego warto go używać?

ChatGPT ma szerokie zastosowanie – również w SEO. Z tego artykułu dowiesz się, do czego warto go wykorzystywać i na co zwracać szczególną uwagę. Poznasz także przydatne prompty, które ułatwią codzienną pracę.

jak używać chatGPT w SEO

Popularność ChataGPT już od jakiegoś czasu utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Użytkownicy wciąż znajdują nowe zastosowania tego narzędzia, a developerzy systematycznie je rozwijają, dodając kolejne funkcjonalności. Wiele osób wykorzystuje ChatGPT w swojej codziennej pracy, ułatwiając lub nawet automatyzując niektóre z zadań. W SEO — dziedzinie, która w sporej części opiera się na analizie i optymalizacji, możemy wyznaczyć kilka obszarów, w których Chat może okazać się pomocny.

Jeśli jesteś ciekaw, jakie to obszary i w jaki sposób wykorzystywać ChatGPT w SEO, zachęcam do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

ChatGPT — czy to kombajn dla każdego?

Zanim przejdziemy do kwestii związanych z SEO, warto odpowiedzieć na pytanie, czy ChatGPT, to narzędzie dla każdego? Tutaj odpowiedź jest prosta — w zdecydowanej większości tak — Chat może pomóc wykonywać działania w niemal każdej branży.

Aby jednak wykorzystać jego potencjał, należy jak w przypadku innych narzędzi i aplikacji nauczyć się go obsługiwać.

Już na początku może wydawać się nam, że dziecko Open AI odpowiada na pytania szybciej i lepiej od naszego kolegi z biura, który zawsze służył nam pomocą. Jednak dopiero gdy poznamy sposoby odpowiedniej rozmowy, możemy zobaczyć, do czego tak naprawdę jest zdolny nasz nowy wirtualny kolega.

Podsumowując, ChatGPT, to narzędzie, które może przydać się niemal każdemu — kierownikowi na budowie, pani Jadzi z księgowości, czy programiście tworzącemu innowacyjną funkcję w swojej aplikacji. Należy jednak wziąć poprawkę na to, że Chat jest algorytmem, który potrafi się mylić i nie zawsze odpowiedź będzie taka, jakiej byśmy się spodziewali.

Do czego można użyć ChatGPT pod kątem SEO?

ChatGPT można wykorzystać tak naprawdę do wszystkiego. Jedynym ograniczeniem jest tutaj nasza wyobraźnia i pomysł na to, jak uzyskać dany wynik. Do najpopularniejszych zastosowań oprogramowania od Open AI w kontekście SEO można jednak zaliczyć:

1. Generowanie wysokiej jakości treści

Jeśli śledzisz naszego bloga od jakiegoś czasu, zapewne wiesz, że treść jest królem w świecie SEO. ChatGPT może pomóc w tworzeniu unikalnych, angażujących i wartościowych treści, które przyciągną uwagę zarówno użytkowników, jak i wyszukiwarek.

Wykorzystując ChatGPT do generowania artykułów, postów na blogach, opisów produktów czy często zadawanych pytań (FAQ) ważne jest, aby treści były nie tylko zoptymalizowane pod kątem SEO, ale przede wszystkim przydatne dla czytelników. Narzędzie od Open AI, dzięki swojej zdolności do zrozumienia i generowania naturalnego języka, pomaga w tworzeniu treści, które są zarówno informatywne, jak i łatwe do przyswojenia.

Sprawdź, jak zwiększyć widoczność sklepu na słowa kluczowe o 1433%

Wykorzystując ChatGPT do tworzenia treści na stronę internetową, zwróć szczególną uwagę na to, czy:

 • Wygenerowany tekst opowiada jakąś historię, odzwierciedla wartości marki i angażuje emocjonalnie czytelników. Wiele tekstów wyplutych przez Chata jest nieco ubogie w te elementy. Dodając do prompta zdanie lub dwa, które poinformuje, że potrzebujesz treści z historią, możesz otrzymać tekst na zupełnie innym poziomie.
 • Treść jest zoptymalizowana pod dane słowa kluczowe. Czasem, mimo że artykuł czy opis produktu jest bardzo dobry, może brakować w nim najważniejszych słów kluczowych lub sformułowań. Popraw wtedy tekst własnoręcznie lub poproś Chata, aby zrobił to za Ciebie.
 • Tekst odpowiada na najważniejsze pytania z tytułu artykułu i czy sam byłbyś zadowolony z otrzymanej informacji. Jeśli uważasz, że czegoś brakuje, możesz stworzyć sekcję FAQ w artykule lub w kolejnym promptcie dać znać, że Twoim zdaniem można by lepiej omówić dane zagadnienie.

Przykładowy prompt do zastosowania w ChatGPT:

przykładowy prompt na artykuł - chat GPT
Przykład promptu na stworzenie artykułu

2. Optymalizacja słów kluczowych

Jak już pokrótce omówiłem słowa kluczowe powyżej — czasem zdarza się, że treść jest słabo zoptymalizowana pod konkretną frazę. ChatGPT może wspierać proces wyboru słów, pomagając w identyfikacji zarówno popularnych fraz, jak i tych długiego ogona, które mogą przyciągnąć specyficzną grupę odbiorców.

Nasz wirtualny kolega AI może także pomóc w naturalnym wpleceniu dobranych słów do treści, co jest kluczowe dla uniknięcia nadmiernego optymalizowania. Dodatkowo może również wspierać w tworzeniu semantycznie bogatych treści, które odpowiadają na zróżnicowane zapytania użytkowników.

3. Ulepszanie istniejącej treści

Podobnie jak w przypadku do optymalizowania treści pod kątem dobranych słów kluczowych, tak samo ChatGPT, może pomóc nam w aktualizacji treści.

Artykuły, które nie poruszają tematów evergreen, warto co jakiś czas przejrzeć i zaktualizować. Obecny Chat, który posiada możliwość przeglądania internetu, może sprawdzić, czy informacje w naszym tekście są aktualne i co warto w nich zmienić.

Może to pomóc w utrzymaniu strony na bieżąco z najnowszymi trendami i informacjami, co jest kluczowe dla utrzymania wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Przykładowy prompt do zastosowania w ChatGPT:

przykład promptu chat gpt
Przykład promptu na aktualizację treści w chacie GPT

4. Analiza konkurencji

ChatGPT może przyspieszyć ten proces, automatycznie zbierając informacje o działaniach SEO konkurentów. Można go zapytać o najpopularniejsze słowa kluczowe wykorzystywane przez liderów branży, strategie budowania linków, a także o treści, które generują najwięcej ruchu. Dzięki temu bez specjalistycznych narzędzi zyskasz wgląd w to, co czyni ich stronę skuteczną, oraz możesz zidentyfikować luki w swojej strategii, które oferują możliwości dla Twojej witryny.

Do czego jeszcze można użyć ChatGPT pod kątem SEO?

Jak wspomniałem w poprzednim rozdziale, zastosowania ChatGPT ogranicza tak naprawdę nasza wyobraźnia. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się jak specjaliści SEO występują chata poza 4 najpopularniejszymi zastosowaniami, sprawdź poniższą listę 🙂

 1. Tworzenie content planów w oparciu o sitemapy konkurencji. Wiele blogów i sklepów posiada sitemapy podzielone na rodzaje treści. Kopiując zawartości sitemapy dot. postów jesteś w stanie w kilka minut otrzymać prostą analizę luk treści, która normalnie zajęłaby kilkadziesiąt minut.
 2. Streszczanie artykułów oraz tworzenie wstępów i zakończeń artykułów. Jeśli pisałeś kiedyś na bloga, na pewno zdarzyła Ci się sytuacja, w której nie masz pomysłu na wstęp lub zakończenie Twojego tekstu. Wykorzystując Chat, możesz stworzyć kilka pomysłów w parę sekund.
 3. Tworzenie meta tagów i nagłówków zoptymalizowanych pod SEO. Meta tagi i nagłówki są ważnym elementem SEO, których stworzenie zajmuje sporo czasu. Teraz wklejając listę URLi i podając szablon, możesz je wygenerować w kilka chwil.
 4. Znajdowanie zbliżonych słów kluczowych z mniejszą konkurencją. Niektóre frazy są oblegane przez duże marki, przez co mała firma może nie mieć szans na topowe pozycje. Wykorzystując ChatGPT, możesz znaleźć analogiczne frazy, na które konkurencja jest o wiele mniejsza, dzięki czemu zdobędziesz kawałek tortu z danej branży.
 5. Analiza intencji użytkownika. Google jasno mówi, że treści na stronach są bardzo ważne. Czasem zdarza się, że mimo idealnie zoptymalizowanego tekstu, nie możemy pojawić się na wysokich pozycjach. Chat może przeanalizować nasz tekst pod kątem EEAT oraz intencji wyszukiwania danej frazy, co wskaże nam kierunek dalszego rozwoju treści.
 6. Tworzenie ciekawych i przyciągających uwagę użytkownika opisów produktów. Niektóre sklepy posiadają tysiące produktów bez opisów lub ze skopiowanymi opisami od producenta. Chat może na podstawie przesłanych danych stworzyć ciekawy opis sprzedawanego produktu.
 7. Tworzenie skryptów do arkuszy Google ułatwiających pracę. Chyba każdy, kto pracował z arkuszami wie, jaka moc się w nich kryje. Dziś możesz własnoręcznie tworzyć skrypty i funkcje, które wyniosą arkuszową pracę na zupełnie inny poziom.
 8. Generowanie obrazów na bloga i do sklepu internetowego. Integracja Chata z DALL-E pozwala generować obrazy, które możemy wykorzystać w dowolny sposób.
 9. Szukanie odpowiedzi na pytania i problemy dotyczące SEO. Jeśli podczas optymalizacji strony znalazłeś jakiś błąd lub walczysz z problemem, którego nie potrafisz rozwiązać, ChatGPT może służyć Ci pomocą.
wygenerowany obraz przez AI
Grafika wygenerowana przez AI

Na co zwrócić uwagę korzystając z ChatGPT?

Korzystanie z ChataGPT jest tak naprawdę dziecinnie proste. Tworzymy konto, logujemy się i piszemy to, co chcemy otrzymać. Jednak AI opiera się na algorytmach i schematach, przez co wiele odpowiedzi jest bardzo zbliżonych do siebie. Możesz jednak tego uniknąć i uzyskiwać naprawdę ciekawe odpowiedzi. Jak to zrobić?

 • Twórz szczegółowe i konkretnie sformułowane prompty. Im więcej kontekstu i szczegółów podasz, tym bardziej trafne i użyteczne będą odpowiedzi ChatGPT. Na przykład zamiast „napisz artykuł o SEO”, spróbuj „napisz artykuł o optymalizacji stron internetowych pod kątem wyszukiwarek dla początkujących, skupiając się na słowach kluczowych i link buildingu”.
 • Korzystaj z kontynuacji pisania odpowiedzi. ChatGPT posiada limit w długości odpowiedzi jednak korzystając z przycisku “continue generating” lub po wpisaniu prompta typu “kontynuuj” jesteśmy w stanie uzyskiwać dłuższe odpowiedzi.
 • Jeśli pierwsza odpowiedź nie spełnia Twoich oczekiwań, użyj jej jako punktu wyjścia do dalszego precyzowania pytania. Możesz prosić o dodatkowe przykłady, klarowniejsze wyjaśnienia lub alternatywne propozycje.

Jak widzisz, ChatGPT jest naprawdę przydatnym narzędziem, które może nie tylko usprawnić, ale również zautomatyzować niektóre czynności wykonywane w pracy. Jednak dopiero po zrozumieniu jak działa to narzędzie i w jaki sposób się z nim komunikować jesteśmy w stanie wyciągnąć z niego maksimum.

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 241

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
pawel_wiszniewski
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej