Jak przeprowadzić analizę content gap w sklepie internetowym?

Czym jest analiza content gap i dlaczego warto przeprowadzić ją w swoim e-commerce krok po kroku? Poznaj praktyczne wskazówki i przydatne narzędzia!

analiza content gap w ecommerce

Analiza content gap pozwala zidentyfikować luki w treściach, które mogą być wykorzystane do przyciągnięcia nowych klientów i zwiększenia konwersji. W tym artykule przedstawimy, jak przeprowadzić analizę content gap, korzystając z różnych narzędzi i metod.

Skupimy się na praktycznych aspektach, aby dostarczyć właścicielom e-commerce konkretnych wskazówek i narzędzi do działania.

Identyfikacja celów i grupy docelowej

Zanim przystąpisz do analizy content gap, musisz określić cele swojej strategii content marketingowej. Chcesz pomnożyć ruch na stronie, poprawić pozycje w wynikach wyszukiwania, czy może zwiększyć zaangażowanie użytkowników? Ważne jest również zrozumienie, kto jest Twoją grupą docelową. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie treści są dla nich najbardziej wartościowe. Wyznaczenie konkretnych celów pozwala na ukierunkowanie działań w sposób, który maksymalizuje ich skuteczność.

Cel nr 1 – zwiększenie ruchu na stronie

Jeżeli celem jest zwiększenie ruchu na stronie, skoncentruj się na tworzeniu treści, które są popularne w wynikach wyszukiwania i mediach społecznościowych. Możesz również inwestować w optymalizację SEO, aby zwiększyć widoczność swojej strony. To obejmuje przede wszystkim tworzenie długich, wyczerpujących artykułów, które odpowiadają na konkretne pytania użytkowników, a także regularne publikowanie nowych treści, aby utrzymać świeżość strony.

Cel nr 2 – poprawa zaangażowania użytkowników

Jeśli chcesz poprawić zaangażowanie na stronie, twórz treści interaktywne, takie jak quizy czy ankiety zachęcające użytkowników do aktywnego uczestnictwa. Możesz również rozwijać obszary, które budują społeczność, jak fora dyskusyjne, blogi z możliwością komentowania, czy sekcje z opiniami klientów. Zachęcanie użytkowników do dzielenia się swoimi doświadczeniami i opiniami prowadzi do większego zaangażowania i lojalności.

Cel nr 3 – zwiększenie konwersji

Jeśli Twoim celem jest zwiększenie konwersji, skup się na tworzeniu treści, które prowadzą użytkowników przez ścieżkę zakupową. Obejmuje to tworzenie szczegółowych opisów produktów, recenzji, poradników zakupowych, a także tekstów, które budują zaufanie do Twojej marki, takich jak studia przypadków czy opinie ekspertów. Możesz również wdrożyć techniki personalizacji treści dostosowujące rekomendacje produktów i komunikację do indywidualnych potrzeb i zachowań użytkowników.

Cel nr 4 – edukacja klientów

Dla celów edukacyjnych twórz wartościowe treści, które uczą Twoich klientów o produktach, usługach i branży. Może to obejmować przewodniki “krok po kroku”, tutoriale wideo, webinaria, a także artykuły blogowe o najnowszych trendach i innowacjach. Edukacja klientów nie tylko buduje ich zaufanie do Twojej marki, ale także może prowadzić do długoterminowej lojalności i większej liczby powracających klientów.

cele content gap

Rozpoznanie grupy docelowej pozwala na dostosowanie języka, stylu i formatu treści do preferencji i potrzeb potencjalnych klientów, co zwiększa szansę na ich skuteczne przyciągnięcie i zatrzymanie. Analiza demograficzna, behawioralna i psychograficzna grupy docelowej pomoże w tworzeniu bardziej spersonalizowanych i efektywnych treści, które odpowiadają na konkretne potrzeby i problemy Twoich odbiorców.

Przegląd istniejących treści

Kolejnym krokiem jest dokładna analiza już opublikowanych treści na Twojej stronie. Warto skorzystać z darmowych narzędzi od Google. W Google Analytics 4 możesz sprawdzić, które artykuły cieszą się największym zainteresowaniem, a które nie przyciągają ruchu. Z kolei w Google Search Console, sprawdzisz najpopularniejsze strony pod kątem wyświetleń lub kliknięć. 

Gdzie znaleźć najpopularniejsze strony w Google Search Console?

Google Search Console - analiza content gap

Gdzie znaleźć najpopularniejsze strony w Google Analytics 4?

Google Analytics - zaangażowanie oraz strony i ekrany

Uwaga: w zależności od konfiguracji GA4 ta opcja może znajdować się w innym miejscu.

Można również użyć narzędzi do audytu treści, które pomogą zidentyfikować mocne i słabe strony Twoich materiałów. Oto niektóre z nich:

 • Screaming Frog – narzędzie do kompleksowego audytu SEO, które umożliwia przeprowadzenie analizy struktury strony, identyfikację problemów z linkami czy duplikatami treści.
 • SEMrush Content Audit Tool – pozwala na kompleksowy audyt treści, identyfikację mocnych i słabych stron oraz analizę wydajności treści na podstawie danych z Google Analytics i Google Search Console.
 • Ahrefs Content Audit Tool – oferuje szczegółowe analizy wydajności treści, identyfikację problemów z treścią oraz rekomendacje dotyczące optymalizacji SEO.
 • Moz Pro – pozwala na przeprowadzenie audytu treści, identyfikację problemów technicznych oraz analizę wydajności stron i artykułów.
 • Sitebulb – narzędzie do audytu SEO, które oferuje zaawansowane funkcje analizy treści, takie jak identyfikacja duplikatów, przestarzałych treści i problemów z indeksowaniem.
 • ContentKing – monitoruje stronę w czasie rzeczywistym, dostarczając informacji o problemach z treścią, takich jak niedziałające linki, duplikaty i inne problemy SEO.
 • Ryte – oferuje kompleksowy audyt treści, analizę wydajności oraz rekomendacje dotyczące optymalizacji treści i poprawy widoczności w wynikach wyszukiwania.
 • DeepCrawl – przeprowadza szczegółowy audyt techniczny i treściowy strony, identyfikując problemy z indeksowaniem, duplikatami i innymi aspektami SEO.

Korzystanie z tych narzędzi pozwoli na dokładną analizę i optymalizację treści na Twojej stronie, co przyczyni się do lepszej widoczności w wynikach wyszukiwania i większego zaangażowania użytkowników. 

Przeprowadzając przegląd istniejących treści, warto zwrócić uwagę na różnorodność form i tematów, które już posiadasz. Na przykład, jeżeli masz dużo artykułów blogowych, ale brakuje filmów czy infografik, może to być obszar do wypełnienia. Analiza zaangażowania użytkowników, takich jak czas spędzony na stronie czy wskaźniki odrzuceń, pozwala zidentyfikować content, który jest najbardziej wartościowy dla Twoich odbiorców. Dodatkowo audyt treści pomoże znaleźć duplikaty oraz przestarzałe informacje, które negatywnie wpływają na wyniki SEO i ogólną jakość strony.

Analiza konkurencji

Aby znaleźć luki w swoich treściach, warto przyjrzeć się, co publikuje konkurencja. Narzędzia takie jak SEMrush, Ahrefs czy Moz umożliwiają analizę innych stron z Twojej branży i identyfikację słów kluczowych, na które się pozycjonują. Dzięki temu zobaczysz, jakie tematy są popularne i które z nich nie zostały jeszcze przez Ciebie odpowiednio zagospodarowane. Zwróć uwagę na najpopularniejsze formaty treści, np. przewodniki, listy czy studia przypadków. Zidentyfikuj tematy, które są często poruszane przez konkurencję, ale brakuje ich w Twojej ofercie treści. Zrozumienie strategii content marketingowej konkurencji pozwala nie tylko na wypełnienie istniejących luk, ale również na uniknięcie powielania treści i znalezienie unikalnych, niewykorzystanych tematów, które mogą przyciągnąć nowych użytkowników.

Content Gap konkurencji w programie Ahrefs

ahrefs analiza content gap

Tworzenie planu działania

Na podstawie przeprowadzonej analizy content gap stwórz plan działania, który pozwoli Ci wypełnić zidentyfikowane luki i zrealizować wyznaczone cele.

Plan powinien zawierać:

 • Priorytetyzację luk określ, które luki w treściach są dla Ciebie najważniejsze i wymagają pilnego wypełnienia. Weź pod uwagę potencjał SEO, zaangażowanie użytkowników i cele biznesowe.
 • Tematy i formaty treści – zaplanuj konkretne tematy treści, które chcesz stworzyć, aby wypełnić zidentyfikowane luki. Wybierz odpowiednie formaty, np. artykuły blogowe, infografiki, filmy wideo, e-booki, itp.
 • Harmonogram publikacji  ustal harmonogram publikacji treści, aby zapewnić regularny przepływ nowych materiałów. Możesz wykorzystać narzędzia do planowania treści, takie jak Asana, Trello lub Monday.com.
 • Przypisanie zadań – określ, kto będzie odpowiedzialny za tworzenie poszczególnych treści. Możesz zlecić zadania wewnętrznemu zespołowi lub skorzystać z usług zewnętrznych copywriterów i freelancerów.
 • Budżet – zaplanuj budżet przeznaczony na tworzenie treści, w tym na narzędzia, usługi copywriterów i inne koszty związane z produkcją.
 • Mierniki efektywności – określ wskaźniki efektywności, które pozwolą Ci ocenić, jak Twój plan content gap działa. Możesz śledzić np. ruch na stronie, zaangażowanie użytkowników, konwersje i pozycje w wynikach wyszukiwania.

Dodatkowe wskazówki:

 • Bądź na bieżąco z trendami – regularnie analizuj trendy w swojej branży i śledź działania konkurencji, aby upewnić się, że Twoje treści są aktualne i odpowiadają na potrzeby użytkowników.
 • Promuj swój content – po opublikowaniu treści zadbaj o ich promocję w mediach społecznościowych, na forach internetowych i innych kanałach online. Możesz również rozważyć płatne kampanie reklamowe, aby zwiększyć zasięg swoich treści.
 • Analizuj i optymalizuj – regularnie analizuj wyniki swoich treści i wprowadzaj niezbędne optymalizacje, aby poprawić ich efektywność.

Stosując się do powyższych wskazówek i regularnie aktualizując swój plan content gap, możesz zbudować silną strategię content marketingową, która pomoże Ci osiągnąć założone cele biznesowe.

Podsumowanie

Analiza content gap to proces, który wymaga czasu i zaangażowania, ale przynosi wymierne korzyści. Pozwala nie tylko zidentyfikować braki w treściach, ale również znaleźć nowe możliwości do ich rozwoju oraz sposoby na dorównanie konkurencji. Wykorzystanie odpowiednich narzędzi i metod pozwoli na skuteczne wypełnienie luk i przyciągnięcie większej liczby klientów do Twojego sklepu internetowego. Dzięki temu możesz lepiej zrozumieć potrzeby swoich odbiorców i dostarczać im treści, które naprawdę ich interesują. Systematyczne podejście do analizy content gap pomoże Ci wyprzedzić konkurencję i poprawić swoją pozycję w branży.

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 25

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
pawel_wasilewski
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej