Szybka checklista na Black Friday – sprawdź te 4 punkty w swoim sklepie internetowym! 

Czy Twój sklep internetowy jest gotowy na Black Friday? Zapoznaj się z tą szybką checklistą i przeprowadź ostatnie testy e-commerce przed sezonem wyprzedażowym!

black friday - checklista przygotowania dla e-commerce

Black Friday to już nie tylko jeden dzień wyprzedaży w roku. Wzrost zainteresowania konsumentów danymi produktami zauważalny jest już znacznie wcześniej – nawet na tydzień przed Czarnym Piątkiem. Black Week to tuż obok świąt Bożego Narodzenia najważniejszy okres w sprzedaży w ciągu roku. 

Warto mieć to na uwadze i jak najlepiej przygotować się do wyprzedaży, aby nie tylko nie dać się prześcignąć konkurencji, ale przede wszystkim z sukcesem wykorzystać potencjał zakupowy tych dni. Z naszą checklistą masz szansę to osiągnąć! Sprawdź, o co jeszcze możesz zadbać w swoim sklepie internetowym, aby przygotować się na wzrost ruchu w swoim e-commerce.

Spis treści:

Dlaczego warto przygotować się do Black Friday

Dobrze przeprowadzony proces wyprzedaży z okazji Black Friday może przynieść wiele korzyści. Dość wymienić korzyści Czarnego Piątku takie jak: 

 • wzrost ruchu w sklepie internetowym, 
 • wzrost lojalności klientów,
 • pozyskanie nowych klientów, 
 • wyższa konwersja. 

Musimy jednak pamiętać, że aby wycisnąć z tej okazji jak najwięcej, warto zadbać o wszystkie kanały i aspekty równocześnie. Przemyślana strategia promocji pozwoli osiągnąć spektakularne wzrosty. Warto też zdać sobie sprawę z tego, że nieprawidłowo przygotowany sklep lub niedopatrzenia mogą przynieść straty finansowe zamiast zysków. 

Wg portalu Black-friday.global w Black Friday konsumenci kupują średnio 4 produkty na osobę. W 2021 roku wzrost sprzedaży w Black Friday na całym świecie wyniósł średnio 63%! W Polsce najczęściej polujemy w Black Friday odzież, obuwie, kosmetyki, elektronikę i AGD. Co istotne z perspektywy prowadzenia sklepu internetowego wg badania TPay najczęstszą wybieraną formą płatności za wyprzedażowe zakupy był BLIK.

Przygotowanie sklepu do sezonu wyprzedaży jest kluczowe nie tylko dla zwiększenia sprzedaży, ale także dla zapewnienia płynnego i satysfakcjonującego doświadczenia zakupowego dla klientów. W tym okresie klienci oczekują szybkich i bezproblemowych transakcji. Implementacja szybkich metod płatności, skrócenie procesu zakupowego, a także możliwość zakupów bez konieczności rejestracji to elementy, które mogą znacząco wpłynąć na decyzje zakupowe klientów.

Upewnienie się, że proces zakupowy jest jak najbardziej efektywny i bezstresowy, nie tylko zwiększa szanse na konwersję, ale również buduje pozytywny wizerunek marki w oczach klientów. W czasie, gdy konkurencja jest szczególnie aktywna, takie optymalizacje mogą stanowić decydujący czynnik, który skłoni klientów do wyboru właśnie Twojego sklepu.

Uzbrojeni w tę wiedzę przejdźmy zatem do checklisty Black Friday w e-commerce i prześledźmy, o co jeszcze warto szczególnie zadbać przed tym ważnym dniem.

Checklista Black Friday – najważniejsze elementy przygotowania sklepu

Checklista Black Friday – najważniejsze elementy przygotowania sklepu

I. Przygotowanie techniczne strony 

Przygotowanie techniczne strony internetowej na Black Friday jest niczym gruntowny przegląd samochodu przed długą podróżą. Nie ma tu miejsca na niedociągnięcia, gdyż każdy element ma kluczowe znaczenie. Szybkość ładowania, responsywność oraz wydolność serwera to jak sprawne koła, silnik i hamulce – muszą działać bez zarzutu, by zapewnić płynną podróż przez promocyjny szlak Black Friday. Zaniedbania w tych obszarach mogą prowadzić do wypadków w postaci utraconych sprzedaży i niezadowolonych klientów.

Szybkość ładowania strony jest kluczowa dla doświadczenia użytkownika oraz SEO. Strony, które ładują się wolno, mogą prowadzić do wysokiego współczynnika odrzuceń, co negatywnie wpływa na konwersję i pozycje w wyszukiwarkach. W okresie Black Friday, gdy ruch na stronie wzrasta, każda sekunda opóźnienia może kosztować utratę potencjalnych dochodów.

szybkość ładowania strony ma duże znaczenie w UX i SEO

Co zrobić:

 • Zaimplementuj Lazy Load dla obrazów i innych elementów multimedialnych, co pozwoli na ładowanie treści tylko wtedy, gdy są one potrzebne (np. gdy użytkownik przewija stronę).
 • Wykorzystaj narzędzia takie jak Google PageSpeed Insights, aby zidentyfikować elementy strony, które wymagają optymalizacji.
 • Skompresuj pliki CSS i JavaScript, usuń niepotrzebne wtyczki i zoptymalizuj obrazy.

➙ Więcej o lazy load znajdziesz w artykule: Czym jest lazy loading?

Responsywny design zapewnia, że strona internetowa będzie wyglądała i działała dobrze na wszystkich urządzeniach, w tym na telefonach komórkowych i tabletach. Z uwagi na to, że coraz więcej zakupów dokonywanych jest za pośrednictwem urządzeń mobilnych, nie można zaniedbać tego aspektu, szczególnie podczas Black Friday.

Co zrobić:

 • Przetestuj stronę na różnych urządzeniach i rozdzielczościach ekranu, używając narzędzi takich jak Google Mobile-Friendly Test.
 • Upewnij się, że strona jest łatwa w nawigacji na urządzeniach dotykowych, a elementy interaktywne są dostosowane do obsługi palcami.
 • Dostosuj rozmiary fontów i przycisków, aby były czytelne i łatwe do użycia na urządzeniach mobilnych.

Podczas Black Friday ruch na stronie gwałtownie rośnie, a serwer może zostać przeciążony. To może prowadzić do spowolnienia lub nawet awarii strony. Zapewnienie stabilności serwera jest kluczowe dla utrzymania ciągłości działania sklepu i zabezpieczenia przed utratą sprzedaży.

Co zrobić:

 • Skorzystaj z narzędzia takie jak loader.io, aby przetestować wydajność serwera pod kątem dużej liczby jednoczesnych użytkowników.
 • Skonsultuj się z dostawcą hostingu na temat możliwości zwiększenia przepustowości lub innych opcji dostosowania infrastruktury pod wzmożony ruch.
 • Rozważ użycie usług sieci dostarczania treści (CDN), które pomagają rozłożyć ruch na wiele serwerów i przyspieszają dostarczanie treści użytkownikom poprzez geograficzne rozproszenie punktów dostępu.

Pamiętaj! Jeśli nie zadbasz z wyprzedzeniem o przepustowość serwera, w Twoim sklepie może pojawić się Błąd 503 (“503 Service Unavailable”). To jeden z najczarniejszych scenariuszy, jakie mogą wydarzyć się po uruchomieniu długo zapowiadanej wyprzedaży.

II. SEO – ostatnie poprawki przed Black Week

pozycjonowanie sklepu internetowego

SEO można przyrównać do statecznej matrony. Tutaj nie ma miejsca na szaleństwa i wyścig z czasem. Jeśli więc mamy do czynienia z wielomiesięcznymi zaniedbaniami, to oczywiście warto je nadrobić, ale raczej nie liczmy na szybkie zmiany w wynikach tuż przed Black Friday. Mimo to warto zerknąć na to, co w trawie piszczy i w ostatnich dniach przed Black Week sprawdzić kilka elementów, które mogą pozytywnie wpłynąć na stronę, ale i pozytywne doświadczenia kupującego.

Słowa kluczowe są podstawą SEO i pomagają potencjalnym klientom znaleźć Twoje promocje w wynikach wyszukiwania. Odpowiednio dobrane mogą znacząco zwiększyć ruch na stronie, szczególnie podczas Black Friday, kiedy konkurencja o uwagę konsumentów jest ogromna.

Co zrobić:

Przeprowadź szybką analizę słów kluczowych, aby zidentyfikować te, które są najbardziej istotne dla Twoich promocji Black Friday. Użyj narzędzi takich jak Google Keyword Planner lub SEMrush, aby znaleźć frazy z wysokim wolumenem wyszukiwań i niską konkurencją. Następnie wprowadź słowa kluczowe do treści na swojej stronie – włącz je do tytułów produktów, opisów, blogów i artykułów poradnikowych, które odnoszą się do Black Friday.

Content gap, czyli luka w treści, wskazuje na tematy lub słowa kluczowe, które są ważne dla Twojej branży, ale nie zostały jeszcze przez Ciebie poruszone. Wypełnienie tej luki pozwoli Ci dotrzeć do szerszej grupy odbiorców i zapewnić, że Twoja oferta będzie widoczna dla osób poszukujących konkretnych produktów lub promocji.

Co zrobić:

 • Sprawdź, jakie treści generują najwięcej ruchu u Twoich konkurentów, a których nie masz jeszcze na swojej stronie. Narzędzia takie jak Ahrefs Content Gap mogą w tym pomóc.
 • Stwórz i opublikuj szybkie treści np. krótkie artykuły, które odpowiadają na te brakujące kwestie, jednocześnie skupiając się na tematach związanych z Black Friday.
 • Upewnij się, że wpisy są wartościowe dla użytkownika i zawierają odpowiednie słowa kluczowe.

Meta tagi tytułowe i opisy są jednymi z pierwszych rzeczy, które widzi użytkownik w wynikach wyszukiwania, więc muszą być przekonujące i zachęcać do kliknięcia. Dobrze zoptymalizowane zdjęcia mogą przyspieszyć ładowanie strony i poprawić ogólne wrażenia użytkownika, co jest kluczowe w okresie dużego ruchu, jakim jest Black Friday.

Co zrobić: 

Meta tagi

 • Przejrzyj i zaktualizuj tytuły meta (meta titles) i opisy meta (meta descriptions) na wszystkich kluczowych stronach, włączając w to słowa kluczowe związane z Black Friday.
 • Upewnij się, że każda strona ma unikalny tytuł i opis, który dokładnie opisuje jej zawartość i zawiera wezwanie do działania (CTA).
 • Wykorzystaj narzędzia SEO, aby sprawdzić, czy meta tagi nie są zbyt długie i czy są odpowiednio wyświetlane w wynikach wyszukiwania (np. Yoast SEO).

Optymalizacja zdjęć

 • Skompresuj obrazy bez znaczącej utraty jakości, korzystając z narzędzi online takich jak TinyPNG lub kraken.io.
 • Dodaj atrybuty alt do każdego obrazu, opisując obraz i włączając ważne słowa kluczowe związane z produktem i Black Friday.
 • Sprawdź, czy nazwy plików obrazów są opisowe i czy zawierają słowa kluczowe – to również wpływa na SEO.

➙ Więcej o optymalizacji przeczytasz w artylule: 5 porad jak optymalizować zdjęcia pod SEO.

III. Zadbaj o promocję sklepu

social media i marketing automation w strategii marketingowej e-commerce

W świecie e-commerce, zwłaszcza podczas Black Friday, skuteczna promocja sklepu jest niezbędna, aby wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć uwagę klientów. Efektywne wykorzystanie mediów społecznościowych, precyzyjnie targetowany e-mail marketing, dobrze zaplanowane kampanie Google Ads i przyciągające uwagę landing pages to filary, na których opiera się sukces sprzedażowy. Każdy z tych elementów odgrywa kluczową rolę w budowaniu świadomości marki, angażowaniu klientów i ostatecznie skłonieniu ich do dokonania zakupu.

Media społecznościowe są potężnym kanałem komunikacji z klientami i mogą generować znaczący ruch oraz sprzedaż, szczególnie podczas Black Friday. Aktywne i strategiczne działania w tych kanałach mogą zwiększyć świadomość marki i zachęcić do zakupów dzięki bezpośredniemu angażowaniu użytkowników.

Co zrobić:

 • Opracuj harmonogram postów, które budują oczekiwanie na Black Friday, z tezami promocji i zapowiedziami ofert.
 • Uruchom kampanie reklamowe na platformach społecznościowych, kierowane do odpowiednio wyselekcjonowanych grup odbiorców.
 • Wykorzystaj funkcje zakupowe dostępne w mediach społecznościowych, takie jak zakładki produktów na Instagramie czy Facebooku.
 • Angażuj użytkowników za pomocą specjalnych akcji, które zachęcają do interakcji i udostępniania treści.

E-mail marketing umożliwia bezpośrednią i personalizowaną komunikację z klientami. W okresie Black Friday, dobrze zaplanowane i zautomatyzowane kampanie e-mailowe mogą znacząco podnieść konwersję, dostarczając klientom informacje o promocjach i ofertach specjalnych.

Co zrobić:

 • Zaplanuj serię e-maili przed, w trakcie i po Black Friday, które informują o promocjach i przypominają o kończących się ofertach.
 • Segmentuj swoją bazę odbiorców i dostosuj komunikaty do różnych grup, aby były jak najbardziej trafne.
 • Ustaw automatyzacje, takie jak e-maile powitalne, przypomnienia o porzuconych koszykach i po-zakupowe, aby zwiększyć zaangażowanie i lojalność klientów.
 • Monitoruj wyniki i optymalizuj kampanie w czasie rzeczywistym, dostosowując treści do odpowiedzi odbiorców.

➙ Więcej o e-mail marketingu przeczytasz w artykule: 7 inspiracji jak wykorzystać e-mail marketing w sklepie internetowym.

➙ Zerknij też na nasz tekst o tym, czym jest Marketing Automation i jak go wykorzystać w e-commerce.

Reklamy w wyszukiwarce Google są jednym z najskuteczniejszych sposobów na dotarcie do klientów, którzy aktywnie szukają ofert Black Friday. Dzięki dobrze skonfigurowanym kampaniom możesz wyświetlać reklamy osobom zainteresowanym zakupami w tym kluczowym okresie.

Co zrobić: 

 • Zadbaj o stworzenie specjalnych kampanii reklamowych dla słów kluczowych związanych z Black Friday.
 • Przygotuj atrakcyjne i przekonujące teksty reklamowe z wyraźnym wezwaniem do działania (CTA).
 • Dostosuj oferty i budżety, aby maksymalizować widoczność w najważniejszych dniach promocji.

Strony produktowe i landing pages są kluczowe w konwertowaniu ruchu w sprzedaż. Dobrze zaprojektowane, z przemyślanym CTA (Call To Action) i informacjami o produktach, mogą znacząco zwiększyć skuteczność promocji Black Friday.

Co zrobić:

 • Zadbaj o to, aby strony produktowe były aktualne, miały atrakcyjne zdjęcia, dokładne opisy i jasno wyeksponowane korzyści.
 • Utwórz dedykowane landing pages dla największych promocji Black Friday, upewniając się, że są one zoptymalizowane pod kątem konwersji.
 • Upewnij się, że proces zakupowy jest uproszczony, aby maksymalizować konwersję z tych stron – zadbaj o działające szybkie płatności BLIK, czy zakupy bez logowania. 

➙ Sprawdź porady na temat strony typu one page – czym jest i po co się ją stosuje oraz optymalizacji SEO eCommerce

IV. Analityka i monitoring 

analityka i KPI w sklepie internetowym

W czasie intensywnych kampanii sprzedażowych analityka i monitoring stają się nieodzownymi narzędziami w arsenale każdego sklepu e-commerce. Precyzyjne śledzenie i analiza danych z Google Analytics oraz innych narzędzi pomagają zrozumieć zachowania klientów, efektywność kampanii i wydajność sklepu. Konfiguracja tych narzędzi do śledzenia odpowiednich KPIs jest kluczowa dla podejmowania świadomych decyzji biznesowych i optymalizacji strategii, co w konsekwencji przekłada się na lepszą wydajność i większe zyski.

Google Analytics (GA) dostarcza cennych danych o zachowaniach użytkowników na stronie, umożliwiając optymalizację działań marketingowych i poprawę doświadczeń zakupowych. Prawidłowe śledzenie konwersji jest niezbędne, aby zrozumieć, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z Twoją stroną i które elementy są najbardziej efektywne w generowaniu sprzedaży.

Co zrobić:

 • Upewnij się, że masz zainstalowany najnowszy tag GA na wszystkich stronach.
 • Upewnij się, że masz skonfigurowane cele w GA, aby śledzić ważne akcje użytkowników, takie jak zakupy, zapisy do newslettera czy pobrania plików.
 • Użyj Google Tag Manager do zarządzania tagami śledzenia dla różnych narzędzi i kampanii.
 • Weryfikuj ścieżki konwersji, aby zrozumieć, jak użytkownicy przechodzą przez lejek zakupowy i gdzie ewentualnie odpadają.
 • Sprawdź, czy E-commerce Tracking jest aktywne, aby uzyskać szczegółowe informacje o transakcjach.

Kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) pomagają w ocenie sukcesu działań marketingowych i sprzedażowych. Monitoring w czasie rzeczywistym pozwala na szybką reakcję na zmieniające się warunki rynkowe i optymalizację kampanii, gdy to konieczne.

Co zrobić:

 • Zdefiniuj KPIs, które są najbardziej istotne dla Twojej strategii na Black Friday, takie jak współczynnik konwersji, średnia wartość zamówienia (AOV), czy koszt pozyskania klienta (CAC).
 • Ustaw niestandardowe raporty w GA, aby monitorować te KPIs w czasie rzeczywistym.
 • Użyj funkcji alertów w GA, aby otrzymywać powiadomienia o ważnych zmianach w danych.
 • Analizuj dane dotyczące ruchu na stronie, źródła ruchu, zachowania użytkowników i konwersji, aby zidentyfikować wzorce i obszary do optymalizacji.
 • Wykorzystaj narzędzia do wizualizacji danych, takie jak Google Data Studio, aby tworzyć przejrzyste i czytelne dashboardy dla łatwiejszej analizy wyników.

➙ O tym, co jeszcze warto mierzyć w e-commerce przeczytasz w artykule ROI, ROAS czy ERS: jak mierzyć wynik kampanii reklamowych?

➙ Zerknij też na 7 najważniejszych KPI e-commerce managera!

Podsumowanie 

Black Friday ewoluował z jednodniowego wydarzenia sprzedażowego w kluczowy okres zakupowy, który rozpoczyna się już tydzień wcześniej i rośnie w siłę jako Black Week. To czas, kiedy każdy detal ma znaczenie i może przyczynić się do sukcesu lub porażki w e-commerce. 

Twoje przygotowanie techniczne, optymalizacja SEO, aktywności marketingowe i analityczne muszą być na najwyższym poziomie, by sprostać oczekiwaniom klientów i wyzwaniom rynku. Pamiętaj, że właściwa strategia, wzmocniona solidnymi podstawami technicznymi i marketingowymi, może przynieść znaczący wzrost ruchu, lojalności klientów, nowych nabywców i zwiększoną konwersję. 

Jak oceniasz naszą treść?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 270

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Czytaj więcej
olga_golaszewska
Popularne wpisy
kontakt z agencją seo
Co warto przemyśleć przed kontaktem z agencją SEO?

W artykule przybliżamy to, co warto wziąć pod uwagę przed pierwszym kontaktem z agencją SEO. Poznaj zestaw pytań, które warto sobie zadać przed startem współpracy.

Czytaj więcej
analiza SEO konkurencji poradnik
Jak przeprowadzić analizę SEO konkurencji w e-commerce

W tym artykule poznasz najważniejsze elementy analizy SEO konkurencji oraz narzędzia, z których warto skorzystać.

Czytaj więcej
audyt seo co to
Audyt SEO – czym właściwie jest i jak wygląda?

Przybliżamy czytelnikom, jak może wyglądać audyt SEO – czym jest, co zawiera oraz jak go interpretować.

Czytaj więcej